Odpůrci usnesení rady o sobě dali vědět transparenty, z nichž bylo jasné, že chtějí, aby ředitelky dál zůstaly na svých místech. „Tři radní byli pro vyhlášení konkurzů, dva ne,“ popsal hlasování rady Lukáš Sýs, místostarosta města. Na vyhlášení konkurzu po uplynutí šestileté lhůty má rada zákonné právo. Ale vypsat ho nemusí. Po pondělním rozhodnutí zastupitelů je ve hře revokace usnesení rady. „Chceme nejdřív od ministerstva vnitra vědět, zda je možné pravomoc rozhodování o vypsání konkurzů dát zastupitelům,“ řekl Lukáš Sýs s tím, že čekají na odpověď.

Radní Vimperka rozhodli o vypsání konkurzů na ředitele ZŠ TGM Vimperk a MŠ 1. máje ve Vimperku. Zastupitelé chtějí usnesení revokovat.

Ředitelkám obou zmíněných škol s posledním červencem končí šestiletý mandát a město jako zřizovatel může vypsat na místa ředitelek konkurz, nebo rozhodnout o prodloužení mandátu bez výběrového řízení.

ZÁKON JE ŠPATNÝ

„Můj názor je, že zákon, který umožňuje dvě varianty, je špatný. Podle mého má zákon něco nařídit a my ho pak musíme respektovat, nebo nenařizovat a v tom případě by to mělo jet bez konkurzu,“ uvedl Lukáš Sýs, místostarosta Vimperka. Radní své rozhodnutí odůvodňují tím, že mandát ředitelky, která si projde konkurzem, je silnější než ten, který je dán takzvaně z ruky. Současně odmítá, že by za rozhodnutím byl politický tlak. „Politiku v tom v žádném případě nehledejte. A pochybnosti o odbornosti ředitelek už vůbec ne. S návrhem tři radní z pěti souhlasili. Já rozhodnutí respektuji a uvidíme, co bude dál,“ uzavřel místostarosta.

PODPORA POTĚŠÍ

Na jednání zastupitelů dorazili podpořit svou ředitelku ZŠ Dagmar Rückerovou kolegové z pedagogického sboru i rodiče dětí. „Podpora veřejnosti těší stejně jako zastupitelů, kteří vyzvali radu k revokaci usnesení o vypsání konkurzu,“ uvedla Dagmar Rückerová, ředitelka ZŠ TGM ve Vimperku. Dodala, že například kolegovi z Českých Budějovicích končil mandát, ale radnice to vyřešila jinak. „Pozvali ho na magistrát, probrali jeho další pokračování ve funkci a konkurz nevypsali,“ upřesnila s tím, že dotyčný je o několik let starší než ona. „Důchodový věk v jeho případě neřešili. Mě proto mrzí, že se mnou nikdo z rady nemluvil,“ doplnila.

Ilustrační foto
Jelen Standa na smrt nemusí. Odstěhuje se do Lán

Ředitelka Mateřské školy v ulici 1. máje Irena Helmová se ke konkurzům vyjádřit odmítá úplně. Kritikem usnesení rady je Jiří Cais, zastupitel a bývalý místostarosta. „V usnesení rady mi chybí lidský přístup. Měli se zeptat obou ředitelek, jakou mají další vizi v pokračování jejich práce. Myslím si, že pokud nebyla žádná výtka ze strany školní inspekce ani zřizovatele, tak nemusela rada o konkurzech vůbec rozhodovat,“ tvrdí. Zastupitelé podle něj dali najevo, že původní rozhodnutí rady je na zváženou.

PRACHATICE PRODLUŽUJÍ

Mandát končí v létě Haně Bolkové, ředitelce Základní školy v Národní ulici v Prachaticích. Prachatičtí podle slov Martina Malého, starosty města, výběrové řízení vyhlašovat nebudou. „Jsme s její prací spokojeni, není důvod něco měnit. Mandát paní ředitelce prodloužíme na dalších šest let,“ řekl.