Zítra, tedy v sobotu 19. října, se bude moci veřejnost poprvé oficiálně podívat do areálu zbrusu nové třídicí linky.


Společnost Jihosepar, která linku vlastní a bude provozovat, chce Vimperským umožnit podívat se přímo do provozu, který významnou měrou zlepší podmínky pro separaci odpadu v celém regionu a do značné míry ušetří i náklady samotnému městu Vimperk. Co bude zítra k vidění, upřesnil majitel společnosti Jiří Pobl.


Lidé se jistě zajímají o to, jaký odpad se tu bude zpracovávat. Přece jen je dost nepříjemných případů, kdy se někam dovezl odpad z jiné země, který se následně likvidoval tím, že se jednoduše zapálil?
Nic podobného se tady dít nebude. My budeme na základě uzavřených smluv odebírat odpad určený ke třídění od místních firem a od měst a obcí z regionu. Chápu, že mohou lidé mít určité obavy, i proto děláme den otevřených dveří za spoluúčasti města a škol.


To, že už máte částečně navezený odpad, znamená, že budete moci veřejnosti ukázat i výstup, tedy již vytříděné druhy odpadu?
Přesně tak. Chceme najet linku tak, aby lidé měli možnost vidět nejen navezený odpad, ale i jednotlivé frakce na pasech, co jde na drtič, co a jak se třídí a samozřejmě i balíky vytříděného odpadu.


Komu je určen den otevřených dveří?
Pro všechny, i když bychom byli rádi, kdyby sem dorazily hlavně rodiny s dětmi. Děti totiž dokáží rodiče donutit lépe třídit a upozorňovat je na chyby, kterých se při třídění dopouštějí. Takové zkušenosti máme například ze severních Čech, kde jsme otevírali také velkou třídicí linku. Vzali jsme tam na prohlídku školy a rodiče nám pak říkali, vy nám dáváte. Děti jsou i zvídavější, víc se ptají a víc se i snaží třídit.


Veřejnost je poměrně dobře informována o druzích opadů, které může uložit do kontejnerů po městě nebo uložit ve sběrných dvorech. Jaké druhy odpadu bude třídicí linka zpracovávat?
Budou se tu zpracovávat veškeré druhy papíru, veškeré plastové fólie, pet lahve, tvrdší druhy plastu a samozřejmě barevné a čiré sklo. Do budoucna počítáme ještě s tím, že linku doplníme magnetem na zachytávání kovového odpadu, aby zbytečně nekončil se zbylým komunálním odpadem na skládce.


Jaká je kapacita třídicí linky?
Odpovídá možnostem regionu a stavěna je na roční kapacitu až 35 tisíc tun odpadu.


Můžete popsat areál třídicí linky?
U vjezdu stojí administrativní budova s kancelářemi, školicí místností, šatnami a sociálním zázemím pro pracovníky. Naproti jsou bývalé garáže, které tu jediné zbyly z původních staveb po armádě. Ty budou sloužit zčásti jako garáž pro techniku a částečně jako sklad vytříděného odpadu, který nesmí být vystavený klimatickým vlivům. To se týká většiny tříd slisovaného papíru. První hala od vstupu je připravena pro budoucí drtírnu plastů. Všechny haly na sebe navazují a jsou propojené. Na tuto halu navazuje prostor pro drcení papíru, který se ve volném stavu špatně lisuje a svazuje do balíků. Současně je v této hale i lis. Poslední největší hala slouží k návozu veškerého odpadu a současně je zde i vlastní třídění s kójemi pro jednotlivé druhy odpadů a dopravníkový pás k drtiči a lisu.