Obavy z toho, aby se z Vimperka nestal druhý Šluknov, jsou podle některých na místě, vedení radnice i policie ale podobné názory vnímá jako zkreslování skutečného stavu. Přesto to nehodlají podceňovat. „Lépe se hasí malý plamen než velký požár,“ naráží starosta Vimperku Bohumil Petrášek na vyhrocenou situaci v severních Čechách.


Starosta problémy s romskou komunitou nezastírá. Podle něho za nimi ale většinou nejsou místní, kteří ve městě žijí řadu let. „Romská komunita v našem městě je tvořena rodinami starousedlíků a nově nastěhovanými Romy. Počet bytů, které jsou ve vlastnictví města a kde žije tato komunita, se pohybuje za poslední čtyři roky na stejné úrovni. Nově příchozí Romové jsou ubytováváni na ubytovnách či v bytových domech soukromých vlastníků. Je to situace, kterou lze z pozice města těžko ovlivnit,“ tvrdí starosta shodně s ostatními členy rady města podepsanými pod jejich společným prohlášením.


Přesto k chování Romů odporujícímu zákonům a normám už někteří obyvatelé Vimperka nehodlají jen nečinně přihlížet. Výsledkem je petiční akce zveřejněná Hnutím za Vimperk bez nepřizpůsobivých Romů, která má iniciovat rozšíření kamerového systému ve městě