Většina lidí v sále městského kulturního střediska možná očekávala větší souboj o pozice ve vedení města, nicméně i tak se určitého překvapení dočkala. A bylo zjevné, že ne všem bylo po chuti.


Již před čtvrtečním ustavujícím jednáním nového zastupitelstva vyslala veřejnosti ve Vimperku spolupracující čtveřice politických uskupení jasný signál, že se dohodla na budoucím složení vedení města. A přestože to na poslední chvíli v koalici trochu zajiskřilo, výsledek se od předloženého návrhu nezměnil. Starostkou po další čtyři roky bude Jaroslava Martanová (SNK-ED), která ve volbách získala nejvíce hlasů a stala se tak pro všechny strany respektovanou adeptkou na starostenský post.


Největší polemika se ale strhla ohledně kandidatury Jiřího Caise, zástupce ODS na post místostarosty. Ten neměl, alespoň ne navenek, jistou podporu ani uvnitř čtyřdohody.


Navíc na místostarostu navrhlo svého kandidáta také hnutí ANO 2011. Byl jím Lukáš Sýs. Jemu, stejně jako Jihočechům 2012, se nelíbil přístup SNK-ED v povolebním vyjednávání, kde byla obě uskupení podle svých lídrů postavena před hotovou věc. O to větší překvapení pak pro Jiřího Caise samotného a dost možná i pro většinu přihlížejících bylo, když v tajném hlasování získal jedenáct hlasů, tedy o dva hlasy více, než chvíli před ním Jaroslava Martanová.