Město v současnosti zřizuje a provozuje dvě mateřské školy. Jedna využívá historickou budovu Kralikovy vily, která stojí v ulici 1. máje. Chodit tam může maximálně osmdesát dětí. Druhá s kapacitou 190 dětí využívá dva objekty v Klostermannově a Mírové ulici. Nová mateřská škola by měla tyto kapacity rozšířit a naplnit současné i budoucí požadavky na předškolní vzdělávání dětí. „V průběhu několika posledních let se ukázalo, že kapacita mateřských škol je nedostatečná a nám nezbylo, než se problém řešit,“ řekla starostka Vimperka Jaroslava Martanová.

Školská zařízení jsou budovy se specifickými požadavky na prostor a zázemí. Historické budovy škol ve Vimperku byly již v 19. století řešeny architektonickou soutěží a od doby jejich postavení stále slouží ke stejnému účelu. „Je to ukázkou toho, že dobrý promyšlený návrh slouží desítky let účelu, pro který byl postaven,“ podotkla starostka. Jenže dnešní požadavky a forma předškolního vzdělávání se posunuly výrazně jinam, než tomu bylo před třiceti lety. „Rozhodnutí postavit novou školku je podle nás tou nejlepší variantou,“ tvrdí Jaroslava Martanová.

Karatistu Miroslava Hovorku přijala na vimperské radnici starostka Jaroslava Martanová.
Zlatého karatistu Míru Hovorku ocenila starostka Vimperka Jaroslava Martanová

Město proto vyhlašuje soutěž o návrh na novou mateřskou školku. Nová budova by měla vyrůst v těsné blízkosti sportovního areálu u zimního stadionu. Cílem soutěže je vybrat nejvhodnější architektonický návrh a zároveň tým architektů, který bude následně celý projekt zpracovávat a projednávat. Městský architekt René Dlesk věří, že přijde celá řada kvalitních návrhů: „Jde o vůbec první architektonickou soutěž v Jihočeském kraji od roku 1989. Soutěž má obrovský význam a věříme v návrhy, díky kterým budou děti i rodiče v každodenním kontaktu s nejlepší architekturou,“ uvedl.

Architekti se mohou hlásit do 22. ledna příštího roku. Podané návrhy bude následně hodnotit porota složená ze zástupců města a nezávislých odborníků. Mezi nimi jsou starostka Jaroslava Martanová, místostarosta Zdeněk Kuncl, ředitelky současných vimperských školek Kateřina Vladyková a Ladislava Slavíková a dále architekti Jakub Našinec, Milada Hejdová, Ondřej Blaha nebo Eva Zemenová.

Vedení vimperské radnice předpokládá, že investice bude za zhruba sto milionů korun. Soutěž má za úkol prověřit také výši nákladů, aby město mělo jasnou představu o budoucím financování. „Na soutěžní ceny a odměny je určeno celkem osm set tisíc korun a obec bude žádat o dotaci,“ uzavřela starostka Jaroslava Martanová.

Otevření obchvatu Vlachova Březí.
Už to sviští kolem Březí! Ochvat kamiony nepustí do městečka