Nečinnost města vůči pokračující stavbě dvou rodinných domů a především betonového plotu rozproudila ostrou debatu mezi současnými a budoucími stavebníky, zastupiteli a vedením radnice.

Na činnost stavebníka, který bez vydaného stavebního povolení staví údajně již druhým rokem na pronajatém pozemku města obehnaném dvoumetrovým betonovým plotem dva rodinné domy, upozornil v pondělí na jednání zastupitelů Pavel Dvořák. „Není to výsměch nám všem zastupitelům od toho pána, který si tu dělá, co chce," ptal se zastupitel Dvořák a požadoval, aby zastupitelstvo uložilo radě města okamžitě vypovědět stavebníkovi nájemní smlouvu. Nakonec ale svůj návrh stáhl a požadoval, aby rada předložila příslušné smlouvy.


Vedení vimperské radnice se hájilo tím, že povolení stavby je věcí státní správy, jejíž rozhodnutí město nemůže ovlivnit. „Stavební úřad to řešil, řeší a musí se s tím vypořádat," argumentovala místostarostka Jaroslava Martanová.


Dotyčný stavebník se pro Deník vyjádřil tak, že si je vědom, že začal stavět bez stavebního povolení, ale v dobré víře, že jeho zástupce vše potřebné vyřídil. „Vedoucí stavebního úřadu mi řekl, že se nic neděje, ať stavím dál a zažádám si o dodatečné stavební povolení, že prý nejsem jediný, že je tu takových staveb víc." Podle jeho dalších slov vše vypuklo ve chvíli, kdy odmítl jednomu ze spoluvlastníků přístupové cesty zaplatit padesát tisíc za její užívání s tím, že jinak stavební povolení nedostane.


Dotčený úředník se s médii odmítl bavit a odkázal nás na tajemníka MěÚ Zdeňka Ženíška. Ten se proti takovému tvrzení ohradil. „Se stavebníkem jsem hovořil a řekl mi to samé, ale žádný důkaz pro svá tvrzení zatím nepředložil," dodal.

Více v zítřejším tištěném vydání Prachatického deníku. Podrobnosti k celé kauze přineseme v následujících dnech, včetně vyjádření stavebníka, vedení vimperské radnice a tajemníka městského úřadu.