Tehdy ještě spolek Pelyněk podal na ministerstvo žádost, řízení o věci bylo zahájeno o půl roku později. „V době, kdy jsme žádost podávali, ještě neexistoval spolek Živá vila, proto ji podal Pelyněk,“ objasnila předsedkyně spolku Kateřina Wagnerová. Ta rozhodnutí ministerstva, které se dozvěděla společně s dalšími členy spolku Živá vila, okomentovala slovy: „Konečně si můžeme vydechnout a v podstatě oslavovat. Ať už se město odvolá, nebo ne, vidíme, že naše práce měla smysl.“

Podle starosty města Martina Malého se nejedná ze strany ministerstva ale o šťastné rozhodnutí. „Nebyl tu uvážen veřejný zájem. Mrzí mě, že nebyly vzaty v úvahu další aspekty. Místem, kde vila stojí, má vést přeložka. Tímto krokem, pokud se rozhodnutí nepodaří zvrátit, nebude dokončen obchvat města. Zájem o tuto stavbu přitom trvá doslova po generace, přeložka byla logickým pokračováním předchozí etapy. Přitom obchvat měl v podstatě ulevit v dopravě a zajistit i bezpečnost ve městě. Vzhledem k tomu, že chci mít čisté svědomí, podáme rozklad,“ poznamenal. Podle jeho slov není vůbec jasné, jak dlouho další řízení potrvá. „K prvnímu říjnu bude vila prázdná, skončí nájemní vztah mezi městem a Pavlou Zelenkovou. Následně bude budova zakonzervována a budeme čekat na rozhodnutí ministerstva,“ poznamenal k dalším krokům města starosta.

Barbora Staňková a Kateřina Wagnerová mají o budoucím řešení jinou představu. „Předpokládáme, že teď by měla přijít na řadu jednání mezi městem a námi. Očekáváme od města, že se s námi bude chtít jeho vedení poradit. Když už nic jiného, tak za dobu, co jsme se o budovu starali, jednali s odborníky, ale i se synem původního majitele, víme o budově hodně. Myslím si, že jsme kompetentní v této otázce městu pomoci. Neděláme si ale iluze, že budeme k jednání přizvaní,“ řekla Barbora Staňková se slovy, že i přes to se pokusí vyvolat schůzku se starostou. „Dva roky jsme tam fungovali, ukázali jsme, že je možné provozovat vilu i s minimálním rozpočtem,“ upřesnila.

Starosta města ale nevidí důvod, proč by měl se členy spolku aktuálně o vile jednat. „Není to v tuto chvíli věc mezi městem a spolkem, ale mezi městem, Jihočeským krajem a ministerstvem,“ upozornil Martin Malý.

Podle Barbory Staňkové by bylo ideální, pokud by vila v budoucnu sloužila jako kulturní stánek.

„Pro nás je to vítězství, ale počítáme s tím, že to bude ještě hodně práce,“ uvedla Kateřina Wágnerová se slovy, že pokud město podá rozklad, bude celá otázka řešena u rozkladové komise, případně se město může ještě obrátit na soud. „Takže je to stále běh na dlouho trať. Nicméně, pro nás je tohle už tak vítězstvím. Není to jen o památce, ale i o přeložce,“ doplnila Kateřina Wágnerová.

Zásadní je podle ní, že město by mělo využít toho, že jsou na jeho území spolky a občanské iniciativy, které jsou schopné vnést do společnosti bonus v podobě péče a zájmu. I proto by mohla budova sloužit k občanském aktivitám. „Nicméně už nebazírujeme na tom, aby nám byl nájem prodloužen. Šlo nám o to, aby budova nebyla zdemolována. A to se, jak to zatím vypadá, podařilo. Myslím si, že teď už nehrozí, že by se budova zbourala. A my chceme, aby se o ni město začalo starat. Aby se ve výhledu pěti nebo třeba deseti let opravila a aby i nadále žila,“ vysvětlila Barbora Staňková.