Už ne se skútrem, ale s rolbou vyjeliv pondělí Frymburští na frymburské louky a přes les kolem Alpské vyhlídky, aby prověřili nově pořízenou rolbu v tamních podmínkách. Rolba přišla městys na 1 400 000 korun, ale není úplně nová. Má za sebou několik let provozu v Jizerských horách.

„Skútr, který jsme využívali osmnáct let, dosloužil. A protože loni musela skútru při přípravě běžkařských stop pomáhat ještě lipenská rolba, shodli jsme se, že nejlepší bude pořídit rovnou malou rolbu s gumovými pásy,“ vysvětlil Martin Řezáč z Lipno Marketingu a zastupitel Frymburka. „Sondovali jsme možnosti celý rok, až jsme se rozhodli pro tuto rolbu, která byla výborně udržovaná a seřizovaná.“

Na Frymburské louky napadlo zhruba deset čísel sněhu, proto na ně obsluha rolby vyjela jen s křídlem, ne se stopořezem. „Už za deset minut poté se na trase objevili první lidé,“ podotkl s úsměvem Martin Řezáč a přitakal, že kdo si chce zaběžkovat, měl by si pospíšit, dokud je sníh. „Projeli jsme ještě trasu přes les z Frymburka na Lipno kolem Alpské vyhlídky, kde bylo sněhu o pět čísel více. Ale chce to nasadit horší lyže, místy je hlína, kamínky, pod stromy je sněhu málo, tam při sjezdu raději běžky poponést. Ale na asfaltovém podkladu se jede dobře.“ Martin Řezáč si připravenou stopu projel a říká, že je zázrak, že se ji podařilo přichystat. V úterý tam krásně svítilo sluníčko, mrzlo, ale pokud se oteplí, podmínky se rychle zhorší.

Kromě běžek ale lyžaři mohou obout i sjezdovky, neboť na Martě jsou sněhové podmínky výborné. Díky umělému zasněžování jsou v provozu obě sjezdovky v celé šíři a dětský park. Také na Martě svítí slunce, je tam nádherně a svah je zatím téměř prázdný.