„Už v noci, tedy asi kolem jedné hodiny ráno, jsme začali s prohrnováním a protahováním silnic. Na komunikacích byla včera všechna auta i traktory se všemi sypači. Ve vyšších polohách totiž napadlo dalších dvacet centimetrů sněhu,“ sdělil provozní náměstek správy a údržby silnic Karel Kašpar.
Lahůdkou byla včera 17. února pro silničáře komunikace 39, tedy úsek Želnava – Volary. „Na této komunikaci jsou vždy problémy, zde se totiž nesmí solit, ale posyp provádíme inertem,“ upřesnil provozní náměstek Kašpar.
Na Kvildě se prohrnovalo od včerejších ranních hodin. „Hlavní trasy jsou protažené. Nasadili jsme totiž veškerou techniku, kterou máme k dispozici. I přes intenzivní sněžení byl provoz na komunikacích bez nehod. Musím říci, že situace na silnicích byla minulý týden horší, to napadlo více sněhu. Včera sice padal sníh stále, ale byl lehký, nepřinesl tedy žádné problémy,“ řekl starosta obce Kvilda Václav Vostradovský.
O údržbu silnic se starají na Borových Ladách, a to vlastní technikou. „Máme k dispozici vlastní traktor, který byl také včera od rána v terénu. Pokud máme na komunikacích nějaký problém, voláme ihned silničáře,“ popsala starostka obce Jana Hrazánková.
„Silnice jsou s maximální opatrností sjízdné. Správa a údržba se snaží komplikovanou situaci řidičům co nejvíce usnadnit,“ zhodnotil včera 17. února odpoledne situaci na regionálních silnicích vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.
„Jsem ráda, že už jsem doma,“ řekla včera odpoledne Michaela Toncarová, která dojíždí do práce z Prachatic do Volar. Podle jejích slov nemůže nic vytknout silničářům, ale někteří z řidičů se chovali opravdu nezodpovědně. „Málem mě jeden z řidičů nákladního auta vytlačil ze silnice. Najel si docela rychle v zatáčce a podklouzlo mu to tolik, že to bylo opravdu o centimetrech. Navíc není výjimkou, že i v takovém počasí někteří chvátají a předjíždějí,“ popsala cestu 17. února Michaela Toncarová.

Iva Landgráfová, Leona Fröhlichová