Jejich lídr Martin Janda, a tedy adept na starostu, se ale do zastupitelstva nedostal. První z hnutí se 411 hlasy skončil podnikatel Zdeněk Háva. „Každopádně je to pro nás úspěch. Nyní vedeme jednání o případné koalici,“ zhodnotil.

Vyjednávání pro ně budou komplikovaná. Z doposud opozičními zastupiteli (ČSSD a Nezávislých a ODS) totiž dají dohromady jen 7 hlasů z patnáctičlenného zastupitelstva. Potřebují proto získat na svou stranu další partnery. V úvahu připadají dva hlasy ANO 2011. Ve spojení s ANO 2011 by to byla většina devíti hlasů. Spojení s KSČM je podle našich odhadů velmi nepravděpodobné.
V minulém volebním období na volarské radnici vládlo sdružení Pro Volary (dnešní Jihočeši, pozn. aut) v čele s Martinou Pospíšilovou jako starostkou a Ladislavem Toušem jako jejím zástupcem. Jenže sdružení, které šlo do voleb s podporou Jihočechů 2012, ztratilo pro roky 2018 až 2022 jednu pozici, stejně jako koaliční KSČM. I tak ale spojení Jihočeši 2012 (Pro Volary), ANO 2011 a KSČM na koalici stačí. Taková koalice by měla křehkou většinu osmi hlasů.

Spolupráce Jihočechů 2012 a Hnutí Nezávislých za Harmonický Rozvoj obcí a Měst také zřejmě nebude možná, pro ně je nepřípustná osoba starostky Martiny Pospíšilové. Alespoň podle jednání vedených po minulých volbách v roce 2014. Taková koalice by dala těsnou většinu, 8 hlasů. Možná by se ale připojily další subjekty.
Jaká varianta nakonec vyjde? Tipněte si.

Varianta 1

Jihočeši 2012 (5 mandátů), ANO 2011 (2 mandáty) a KSČM (1 mandát).
Jde o stejnou koalici, jaká vládla radnici v minulém volebním období, proto je nejvíc možná.
Dohromady by měla 8 hlasů.

Varianta 2

HNHRM (3 mandáty), ODS (2 mandáty), ČSSD a Nezávislí (2 mandáty) a ANO 2011 (2 mandáty).
Koalice by měla většinu devíti hlasů.
ANO 2011 dosud vládlo s Jihočechy, ti i tentokrát zvítězili.

Varianta 3

Jihočeši 2012 (5 mandátů), ANO 2011 (2 mandáty), ODS (2 mandáty) a KSČM (1 mandát).
Koalice by měla většinu deseti hlasů.
Je ale velmi nepravděpodobné, že by ODS šla do koalice s KSČM.

Varianta 4

Jihočeši (5 mandátů), HNHRM (3 mandáty), ČSSD a Nezávislí (2 mandáty), ODS (2 mandáty).
Koalice by byla nejsilnější, s 12 hlasy.
Spolupráce Jihočechů a HNHRM je ale zřejmě vyloučena.