VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veškerý volný čas věnuji svým dvěma dětem

Vimperk – Každý týden se na této straně setkáte se zajímavými lidmi z Prachaticka, kteří hledají odpovědi na otázky a vybrali si, kdo jim na ně odpoví.

22.5.2012
SDÍLEJ:

Martina KučerováFoto: Z rodinného archivu

Dnes odpovídá na otázky Jaroslavy Martanové metodička středisek environmentální výchovy Martina Kučerová.

Martino, poznaly jsem se na Správě, kam jsi nastoupila po skončení studia. Bylo to uchopení příležitosti, která se naskytla, nebo přání jako v mém případě?
Byla to velká náhoda. Po studiu na soukromé jazykové škole mi byla nabídnuta práce na Správě Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava v útvaru pro veřejnost, kde jsem se začala seznamovat s ochranou přírody. V té době jsem ani netušila, jakou krásnou práci tím získávám.

Na Správě jsi započala s budováním ekologické výchovy, které jsi dala dle mého názoru pevný základ. Jaké byly počátky tvé práce a kde jsi brala inspiraci?
Tehdy jsem měla velkou výhodu znalosti jazyků, protože probíhalo množství mezinárodních projektů na podporu environmentálního vzdělávání v České republice. Díky tomu jsem měla možnost vycestovat do středisek ekologické výchovy v Holandsku, v Anglii, v Německu a v Rakousku. Jedním z nejdůležitějších vlivů bylo setkání s panem učitelem Záveským z Centra ekologické výchovy Dřípatka v Prachaticích v roce 1995. Tehdy jsem si nebyla zcela jistá, na co bych se měla zaměřit v rámci své začínající činnosti v ochraně přírody. Po setkání s panem učitelem ve mně jakoby začal plát oheň, který do dnešních dnů neuhasl a žene mě každičký den při mé práci. „Každý člověk je o to lepší a ušlechtilejší, oč více si váží přírody. Kdo si váží přírody, ten ji miluje. Láska k přírodě by se měla vštěpovat dětem v rodinách i ve škole jako jedna z nejvzácnějších vlastností člověka", již kdysi napsal Jan Amos Komenský a tuto filozofii se snažím prosazovat nejen v práci, ale také při výchově svých dětí. Velkým impulsem pro vybudování prvního střediska ekologické výchovy ve Vimperku bylo také setkávání s kolegy z Národního parku Bavorský les, kde je na ekologickou výchovu kladen velký důraz. Tato česko-německá spolupráce napomohla mnoha úspěšným projektům.

Pokud se ohlédneš zpět, co považuješ za největší úspěch v oblasti své práce?
Pro každý úspěch je důležitá týmová spolupráce. Proto asi považuji za velký úspěch vytvoření úžasného kolektivu pracovníků tří středisek environmentálního vzdělávání Správy, kde se všichni vzájemně podporujeme. Pro tuto činnost je důležité nadšení, které vás popohání při každodenních činnostech, které velice často přesahují časový rámec pracovní doby. Velkou odměnou jsou pro mě stále rozzářené oči dětí, které odcházejí z výukových programů. Pro naše výukové programy jsou připravovány jedinečné originální pomůcky, zde vznikl nápad pro realizaci didaktických materiálů, které by si mohli zakoupit všichni zájemci o tuto tématiku. A tak postupně vznikla naučná pexetria, které hrou učí poznávat savce, ptáky, rostliny, motýly či stromy Národního parku Šumava. Nejoblíbenějšími materiály se staly tzv. určovací klíče, díky kterým se můžete setkat s faunou a flórou Národního parku Šumava. Nejlepší forma výuky je hra a tak i hrací karty na téma „Živočichové a Rostliny NP Šumava" napomáhají zlepšit znalosti o tomto území. Při zpracování jak didaktických, tak interaktivních materiálu spolupracuji s jedinečným ilustrátorem přírody Pavlem Procházkou, který dodává naším nápadům finální podobu. Úžasná práce byla při přípravě naučných omalovánek šumavských skřítků, které učí děti poznávat biotopy Národního parku Šumava, ale také jednotlivé stromy. Tito skřítkové, které ilustrovala Alena Fraiotová, provází děti na mnoha programech. Při přípravě těchto materiálů kladu velký důraz na jejich cizojazyčnost. Většina je obohacena o anglický či německý překlad. Velice mě těší, že přichází na tyto materiály mnoho pozitivních hodnocení a poptávka se stále zvyšuje ze stran škol, ale také od informačních středisek NP Bavorský les. Radostí je tedy spousta, nyní se těším z mnoha projektů, které podpořil Státní fond životního prostředí, díky nimž může vzniknout mnoho nových programů a materiálů. V neposlední řadě jsem nadšena z množství dětí, které se ve Vimperku zapojily do přírodovědného kroužku a stále dokazují, že pro přírodu je možné získat nadšení.
Velice si považuji hodnocení norské delegace, která v loňském roce navštívila Národní park Šumava a byla velice překvapena, na jak vysoké úrovni je u nás realizováno environmentální vzdělávání.

Změnila bys něco?
Bylo by úžasné, kdyby školy měly více finančních prostředků, aby mohly častěji vyjíždět s žáky do přírody, aby si mohly vystavět venkovní učebny na školních zahradách. Moc bych si přála, aby děti trávily daleko více času v přírodě a nad knihami. Bylo by vynikající, kdyby environmentální vzdělávání získalo daleko větší uznání, podporu a porozumění. Národní park Šumava je tou nejlepší učebnou, jak říká naše motto středisek EV Správy a bylo by úžasné, kdyby v této učebně mohli žáci pobýt daleko delší dobu.

Jaká jsou tvá přání do budoucnosti v pracovním životě?
Od letošního roku jsme zahájili nový projekt „Partnerské školy Národního parku Šumava", který je určen školám regionu. Moc bych si přála, aby se do tohoto projektu zapojilo co nejvíce škol regionu. Na konci května otevíráme úžasné venkovní zázemí „Areál lesních her" v okolí Stožce. Jedná se o jedinečnou lesní stezku, kde se budou moci děti s rodiči, ale také školní kolektivy, naučit mnoho nového o šumavské přírodě. Nahlédnout do korun stromu, zaposlouchat se do zvuků lesa, vyzkoušet si, jaké je to být živočichem obývajícím dutiny, seznámit se s novým a zajímavým z tohoto světa přírodních zázraků. Snad se toto místo stane vyhledávaným cílem pro všechny cílové skupiny návštěvníků. V červnu představíme učitelům nový dvaceti čtyř stránkový kalendář z šumavské přírody s ilustracemi Pavla Procházky, který bude motivovat učitele ale i rodiče dětí k pravidelnému vzdělávání o přírodě. V informačních střediscích pak bude možné zakoupit nové materiály s názvem Ledovcová jezera. Přála bych si, aby nové materiály našly nadšené čtenáře. Jedno z největších přání je, aby se střediska Správy mohla i nadále rozvíjet. Moc bych si přála ještě rozšíření nabídky středisek EV Správy o programy pro skupiny dětí a dospělých se zdravotním postižením.

Jsi vdaná, máš dvě děti, a protože znám tvé velké pracovní nasazení, kolik času Tě zbývá na rodinu a případné koníčky?
Pokud se stane práce koníčkem, je velice složité oddělit pracovní a soukromý čas. Mám veliké štěstí, že bydlím se svými rodiči, kteří mě velice pomáhají a podporují. Moje děti docházejí na přírodovědný kroužek Správy, jsou účastníky mnoha aktivit, které organizuji a tak se moje práce nestává překážkou ale spíše naopak. Samozřejmě veškerý volný čas věnuji svým dětem. Svět dětí je pestrobarevný a je velice příjemné s nimi trávit co nejvíce času. Já je učím novým znalostem a oni mne obohacují svojí bezprostředností, nadšením a radostí.

Co popřeješ čtenářům Deníku?
Všem čtenářům přeji, aby vám vycházky a výlety do přírody přinášely mnoho radosti. A vám dětem mnoho jedinečných zážitků při odhalování přírodních krás.

Martina Kučerová
Narodila se v roce 1974 ve Vimperku, kde vystudovala Gymnázium. Po studiu soukromé jazykové školy v Českých Budějovicích studovala v Pardubicích na pedagogické fakultě německý jazyk. V současnosti studuje magisterské studium na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Od roku 1994 pracuje v NP a CHKO Šumava. Je vdaná a má syna Ondřeje a dceru Báru. Mezi její koníčky patří příroda, anglický a německý jazyk, lyžování, turistika. Je redaktorem didaktických materiálů Správy.  


Příště bude na otázky Martiny Kučerové odpovídat ředitel DDM Prachatice Jiří Machart.

Autor: Redakce

22.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní montážní dělníci Pomocný dělník-dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: dílna Bavorov, Vodňany - Lipovice. , Zaměstnanecké výhody: ubytování, odvoz do zaměstnání, příspěvek na stravování. , Bližší informace poskytne: TETIANA YONYK, tel. +420 723 111 492 (15:00-17:00 hod.). Pracoviště: Gold mart s.r.o., 384 22 Vlachovo Březí. Informace: Tetiana Yonyk, +420 723 111 492.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 800 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14800 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Požadavky:, - ŘP skupiny C+E, profesní průkaz, Výhoda: , - ADR, Kontakt:, - Klement Tomáš, tel.: 602440004, e-mail: tklement@koritensky.cz. Pracoviště: Koritenský spedition s.r.o. - provozovna, Zlatá stezka, č.p. 138, 383 01 Prachatice. Informace: Tomáš Klement, +420 602 440 004.

Management - Management Ředitel 30 000 Kč

Řídící pracovníci ve zpracovatelském průmyslu Vedoucí výroby. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnavatel: AGROMONT VIMPERK spol. s.r.o., místo výkonu práce: Bohumilice 88, 384 81 Čkyně., Požadavky:, - komplexní znalost výrobních postupů ve firmě při výrobě ocelových konstrukcí a zámečnické výrobě, - velmi dobré organizační schopnosti, - vysokoškolské vzdělání strojírenského směru, - praxe v oboru nejméně 3 roky, - NJ (případně AJ) nutný, Zaměstnanecké výhody: služební vozidlo, mobilní telefon, příspěvek na stravování, 1 týden dovolené navíc, příspěvek na penz. připojištění. , Bližší informace poskytne pan Ing. Josef Kordík, ředitel společnosti, a to v pracovní dny od 7:00-15:00 hod na tel. čísle: 602 271 541, popř. e-mail: kordik@agromont.cz. Pracoviště: Agromont vimperk spol. s r.o, 384 81 Čkyně. Informace: Josef Kordík, .

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 15 000 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel MECHANIK. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , ˘ vyučení v oboru mechanik nebo příbuzný obor, ˘ spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, ˘ čistý trestní rejstřík, ˘ praxe v autoservisu výhodou, Nabízíme:, ˘ jistotu zaměstnání u stabilní české společnosti s mezinárodní účastí, ˘ zázemí v prosperující dopravní a logistické společnosti, ˘ pracovní poměr na dobu neurčitou, ˘ jistotu vyplacení mzdy na výplatní pásku, pevný výplatní termín, ˘ příjemný pracovní kolektiv, ˘ platové ohodnocení dle zkušeností , prémie a diety při výjezdech do zahraničí , Kontakt, ˘ Vodňanská č.p. 533, 384 11 Netolice personální oddělení tel. 731 123 112, ˘ e-mail: personalni@sindelar-spedition.cz. Pracoviště: Šindelář spedition s.r.o. - netolice, Vodňanská, č.p. 533, 384 11 Netolice. Informace: Aneta Sebestyenová, +420 731 123 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U odbočky na Šebanov se stala vážná dopravní nehoda.
6

Čelní střet tří osobních aut u Šebanova má tragický konec

Obal nové knihy Tomáše Přibyla z Prachatic.

Vychází detektivní román Tomáše Přibyla Pětidomí

Dopadli zloděje, který přepadl banku v Třeboni a ujel na kole

Třeboň - Krátce po středečním poledni zažili v Komerční bance v třeboňské ulici Svobody nepříjemné překvapení. Do banky totiž vtrhl lupič (ročník 1990), který se se zbraní v ruce dožadoval vydání peněz.

Rákosníček se zabydlí u břehu Volyňky

Vimperk - V první polovině letošního roku by měla začít výstavba Rákosníčkova hřiště, kterou si Vimperští zajistili svým hlasováním.

OBRAZEM: V zámeckém parku v Třeboni kácejí stromy

Třeboň - Odstraňování nebezpečných stromů bude pokračovat až do konce března.

Po rvačce na diskotéce skončil mladík v nemocnici

Mladá Vožice - Policisté žádají o pomoc při šetření události, která se stala v pátek mezi desátou a jedenáctou hodinou večer na místní diskotéce. Došlo zde k fyzickému incidentu mezi patnáctiletým chlapcem a mladíkem ve věku přibližně dvaceti let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT