Ředitelka Městské knihovny v Prachaticích Hana Mrázová tvrdí, že knihovna už dávno není místem, kde se pouze půjčují knihy. „Nejen připojení k internetu, ale besedy a další možnosti setkávání posunulo knihovny na místo, kde se odehrává společenský život," vysvětluje Hana Mrázová.

Připojení k internetu v knihovnách hradilo a zatím hradí ministerstvo kultury, ale pouze tam, kde si obce o peníze z grantu požádaly. Takový způsob ale ministerstvo  hodlá při všech úsporných balíčcích změnit. Tok peněz do vesnických knihoven se možná už v letošním roce zastaví. Jenže knihovně zákon přikazuje mít internetové připojení. „Tam, kde jeho platby nevezme na sebe obec jako zřizovatel, budou knihovny vyřazeny z evidence a zůstanou bez šance získat granty z ministerstva kultury na další rozvoj," obává se  ředitelka největší knihovny na Prachaticku.

Nic podobného ale nehrozí například v šumavské Kvildě. „Nikdy jsme dotaci na internet  knihovně nečerpali, to papírování za to nestojí," ujistil kvildský starosta Václav Vostradovský. Spojení se světem totiž od samého začátku platí obec. Knihovna sídlí v budově úřadu a připojení nechalo vedení obce udělat nejen pro své potřeby, ale rovnou i pro potřeby knihovny. „Dva počítače v knihovně jsou proto připojeny na obecní internet. Nedokážu vyčíslit pouze samostatnou částku. Platíme internet z rozpočtu pro všechny, nemůže se tak stát, že by knihovna zůstala bez internetu," zkonstatoval.

Navíc knihovna v šumavské Kvildě je atypická svým přístupem ke čtenářům. „V naší obci je čtenář každý třetí stálý obyvatel. Ostatním, kteří jsou tu na rekreaci, navíc ještě vycházíme vstříc tím, že si mohou knihu vypůjčit i na občanský průkaz," vysvětlil Václav Vostradovský s tím, že knihy pak turisté mohou vrátit i v době, kdy je kvildská knihovna uzavřená. „Prostě je přinesou k nám na obecní úřad," popsal zaběhlé způsoby.

Přístup vedení obecního úřadu chválí také prachatická ředitelka Hana Mrázová. „Jen kdyby takových bylo víc," přeje si. Upřesnila pak, že Václav Vostradovský byl jedním z pozvaných na loňské konferenci knihovníků v Prachaticích, kde mluvil právě o jejich přístupu a podpoře čtenářů na Šumavě.
Václav Vostradovský ale vyzdvihuje práci místní knihovnice Ludmily Frydlewiczové. „Nejen, že shání nové tituly hned, jak se dostanou na trh. Výborně se jí daří komunikovat s knihovnou v Prachaticích a spolupracovat s knihovnicí Evou Jilečkovou. Na základě toho si prostřednictvím výměnných souborů mohou čtenáři u nás v obci přečíst i takové knihy, které my tady ve stálé nabídce nemáme. Prostě nic není problém," zhodnotil Václav Vostradovský.

Malé knihovny se letos budou muset obejít bez grantu ministerstva kultury. S tímto nepříjemným faktem rozhodně nebude mít problém knihovna v Babicích, ve které internet v knihovně hradí již druhým rokem sama obec z vlastního rozpočtu. Deníku to potvrdila starostka Anna Pilátová.
„Zdálo se nám pohodlnější si internet zařídit bez pomoci ministerstva, jelikož na jeho roční provoz nepotřebujeme utratit nějaké závratné ceny. Měsíčně platíme za bezdrátovou síť přibližně 360 korun. Ročně tak tyto výdaje přijdou na 3000 až 4000 korun," uvedla starostka Babic. Anna Pilátová je navíc se současným stavem knihovny vcelku spokojená.

„Co se týče internetu, tak ho navštěvují převážně děti ve školním věku. Naše knihovna také velice dobře vychází s tou z Netolic, od které si neustále půjčujeme další knížky a rozšiřujeme tak svůj sortiment," dodala.  Knihovnický fond  v Babicích čítá přesně čtyři sta dvacet různých titulů, které jsou tamním čtenářům neustále k dispozici.

Veřejný internet v knihovně ve Zbytinách ještě v letošním roce hradí ministerstvo. V blízké době se ale tento přívod financí zastaví a obci tak nezbude nic jiného než si internet platit sama.

„Už před několika týdny jsem se  dočetl, že stát nám již nebude na internet přispívat. S touto variantou jsem tak trochu počítal, jelikož v dnešní době se šetří takřka kvůli všemu. Proto to pro mě není žádné velké překvapení," komentoval možnou situaci starosta Zbytin Josef Furiš. Vedení obce ale v žádném případě neuvažuje o tom, že by obec internet do knihovny nezaplatila.

„Do knihovny ve Zbytinách chodí spousta dětí právě kvůli internetu, takže je naší povinností jim ho zařídit. Myslím, že měsíčně obec na provoz veřejné sítě v knihovně zaplatí něco okolo pěti set korun, což není podle mého názoru tak mnoho," uvedl starosta. Obyvatelé se tak nemusejí obávat možného zrušení. „Internet mají přístupný každé pondělí a středu vždy od sedmi do sedmnácti hodin," připomněl Josef Furiš.