Pozor špendlík musí být kovový, jinak se v horkém vosku rozpustí. Voskem se kreslí tahy na syrová vejce syrová. Ideálně by měla být bílá nebo jen lehounce nahnědlá. A jak na to? Rozehřejeme si na sporáku včelí vosk, vejce umyjeme vodou, očistíme octem a můžeme začít malovat. Pamatujte, že čisté musejí být i vaše ruce, v nichž vejce držíte. Každá nečistota se projeví po barvení. Před každým tahem je nutné namočit hlavičku špendlíku do rozehřátého vosku.

Namalovaná vejce pak ponoříme do vychladlé cibulové barvy a necháme vejce "koupat" nejlépe přes noc, a tak myslete na to, že vajíčka je nutné namalovat včas. Občas můžete zkontrolovat vyjmutím na lžíci, zda barva dobře chytá. Pokud už si myslíte, že jsou vejce dobře nabarvená, uvařte je přímo v cibulové barvě natvrdo. Pamatujte, že na tenhle proces je dobré použít starý hrnec, který už v kuchyni nebudete používat. Nanesený vosk se sám oloupe a vypluje na hladinu. Navíc varem barva na vajíčku ještě více ztmavne.

Velikonoce v Hluboké nad Vltavou zdobí už deset let obří kraslice. Snímek z roku 2020.
Obří kraslice vystaví v Hluboké po desáté, k vidění bude třiatřicet kousků

Po uvaření hned opatrně vyjměte z lázně, očistěte papírovou utěrkou zbytky vosku a namažte sádlem, které se na horkém vajíčku skvěle rozmaže. Vejce se po namaštění dokonale lesknou a určitě od koledníků sklidíte jen slova chvály za parádní velikonoční kraslici.

Jak na cibulovou barvu: Dobře vysušené slupky asi z deseti cibulí dejte do starého hrnce a zalijte studenou vodou. Dejte na sporák a přiveďte k varu. Vařte asi deset minut, přidejte panáka octa a nechte vařit ještě dvě tři minutky. Sundejte ze sporáku a nechte barvu zchladnout. Až nakonec z hrnce vyjměte cibulové slupky a do studené barvy vkládejte voskem namalovaná vejce.