Dalo by se s nadsázkou říct, že co nenadělil Ježíšek, přinesl s pomlázkou velikonoční zajíček. Tolik sněhu, kolik napadlo v uplynulých dnech, nespadlo na Šumavě za celou zimu, shodují se starostové i provozovatelé lyžařských areálů.


Například v Kvildě, kde minulý týden ukončili vzhledem k oblevě sezonu, spustí dnes opět všechny vleky. Zatímco včera upravili svah jen pro sáňkaře a bobisty, o víkendu pojedou vleky od 9 do 16 hodin, na Velikonoční pondělí se pojede do oběda. Jediné, co nebude v provozu, je lyžařská škola a půjčovna lyží.


A na své si v okolí Kvildy přijdou i běžkaři. „Rolba upravovala stopy tak trochu nad rámec, protože už jsme s něčím podobným ani nepočítali. S ohledem na velikonoční volno jsme ale upravili stopy z Kvildy na Bučinu a Prameny Vltavy a zpět ke Kvildě. Měly by být upravené tratě také z Horské Kvildy směrem k nám. Tam je ale jeden problém v tom, že jeden z místních zemědělců vzhledem k předchozímu počasí už vypustil na louky dobytek, takže kousek budou muset zájemci obejít po silnici," uvedl Václav Vostradovský, starosta Kvildy. Při pohledu na staré fotografie sice sněžení na Šumavě není nic neobvyklého ani v květnu nebo červnu, ale vždy šlo spíše o přeháňky. „Taková porce sněhu, jako v posledních dnech, tu nebyla ani v průběhu zimy. Sice také padalo, ale co do výšky sněhové pokrývky je to určitě nejvíc," hodnotí starosta.


Sníh ale na druhou stranu zkomplikoval přípravu obce na jarní sezonu. „Podobně jako silničáři jsme i my už odstrojili techniku a spíš už se v obci uklízelo. Teď do toho začalo sněžit a hlavně dělal problémy silný vítr. Na některých místech byly až metrové závěje, takže až teď se podařilo prohrnout i ty poslední zákoutí," dodal.


Pokud se týká údržby stop, ta si podle aktuálních odhadů vyžádala v letošní sezoně zhruba o sto tisíc korun vyšší náklady. Podle Václava Vostradovského to ale bylo spíše charakterem letošní zimy, než enormními sněhovými přívaly. „Sice bylo sněhu méně, ale letos víc foukalo. Standardně se stopy projíždějí dvakrát v týdnu, ale někdy to nestačilo a muselo se jet vícekrát. Když vezmu naše náklady a to, co pro nás jezdila Horská Kvilda, tělovýchovná jednota a při opravě rolby nám ještě vypomáhali z Borových Lad a Modravy na horních úsecích, vychází to skoro o sto tisíc víc," doplnil.


Oblíbený seriál ze života šumavských policistů sice zatím návštěvníky na Modravu ještě nepřilákal, ale starosta Antonín Schubert počítá, že zájem turistů se možná zvýší v letním období. Aktuálně ale čeká zvýšenou návštěvnost běžkařů o Velikonocích. „Budeme protahovat stopy, tak uvidíme, jestli toho lidé o letošních bílých Velikonocích využijí. Leží tu kolem čtyřiceti centimetrů sněhu a je pod nulou," říká starosta Modravy. Teploty pod nulou a výška sněhu přiměla k nové úpravě stop pro běžkaře také Modravské.


A lyžovat se bude o Velikonocích také na Zadově. „V terénu leží kolem třiceti centimetrů sněhu, patnáct centimetrů připadlo nového prachového sněhu. Na sjezdovkách leží v průměru čtyřicet centimetrů. V provozu je Kobyla od půl deváté do čtyř a v sobotu a v neděli navíc při večerním lyžování od 18 do 21 hodin," uvedl Petr Vondraš z Lyžařského areálu Zadov. Od čtvrtku se projíždí i na Zadově kilometry běžeckých stop. V pátek byly najety tratě ze Zadova na Pláně, ale projet by se měli běžkaři i po dalších tratích v okolí Zadova směrem na Zlatou Studnu a Horskou Kvildu. „Počasí by se mělo držet včetně nočních teplot kolem nuly. Zatím je to lepší než o Vánocích," dodal Petr Vondraš. Pokud jde o ceny, ty jsou v režimu vedlejší sezony, což je zhruba o dvacet procent levnější jízdné, než v hlavní sezoně.