„Osobně jsem objel ve středu všechny velké obchody ve městě a vejce nikde nebyla. Jedno plato vajec se mi podařilo koupit ve Sparu ve Zvolenské ulici za sto čtyřicet korun,“ měli jsme včera ráno vzkaz na redakčním telefonním záznamníku od jednoho z našich čtenářů.

Dostatečné zásoby měli podle slov vedoucí supermarketu Terno v Prachaticích Marie Kunešové asi od úterka. Jen co se ale zákazníci dozvěděli, že vajíčka podraží, zboží houfně mizelo z regálů. „V této chvíli máme vajec dostatek,“ konstatovala včera 
s tím, že deset kusů je možné koupit za 49,50 koruny.

Hned tři druhy vajec pak včera dopoledne nabízeli v supermarketu Lidl. Lidé si mohli vybrat mezi dvěma velikostmi M nebo L či vejce snesená do podestýlky za cenu mezi 34,50 až 44,90 koruny. Náhodnou kontrolou pak redaktoři Deníku zjistili, že vajíčka neměli na pultě ve Sparu na Malém náměstí. „Vejce nemáme, snad budou zítra,“ dozvěděli jsme se.

Chovatelé slepic na Prachaticku nemají s množstvím vajec problém, ale také oni přizpůsobili cenu. Ještě před několika týdny prodávali kus za 2,50 koruny, včera už to byla téměř pětikoruna.

Nedostatek vajec v prodejnách a především jejich cena se může nepříznivě podepsat na blížících se Velikonocích.
Ani současná cena vajec, ani jejich momentální nedostatek se závažněji nepromítly do chodu školní jídelny v Mateřské škole v Prachaticích a nabídky jídel. Podle vedoucí školní jídelny na pracovišti v České ulici Jany Žižkové školku zásobuje vejci pravidelně firma ze svého skladu ve Vimperku. „Nás se zatím situace s nedostatkem vajec v maloobchodu netýká. Zboží jsme brali minulý týden včetně vajec, takže na tento a příští týden zásoby máme. Navíc dětí o prázdninách není tolik, takže ani spotřeba není velká,“ potvrdila Jana Žižková s tím, že ani dealerka dodavatele nenaznačila, že by s dodávkou vajec pro školní jídelnu měl být nějaký problém.

Pokud se týká ceny vajec a případně následného zvýšení ceny potravin, jako jsou například těstoviny, jejich úpravu vyloučit nemůže. „Ceny se průběžně mění. Minulý týden podle dodacího listu už byla cena vyšší, pohybovala se kolem 4,8 koruny za vejce. Ale s tím my nic neuděláme. Od prvního ledna jsme navýšili ceny i my, takže momentálně problémy nemáme,“ dodala. Připustila ale, že do budoucna budou muset ještě pečlivě zvažovat co, od koho a za jaké ceny budou odebírat.

S nedostatkem vajec v obchodech se naštěstí nemusí potýkat amatérská chovatelka slepic Dagmar Předotová, jejíž rodina je zásobena vejci od zhruba dvaceti slepic. „Cena vajec v obchodech ale ovlivnila i nás. Vajíčka nemáme jen pro vlastní spotřebu, ale prodáváme je i v menším množství tradičním zájemcům a s ohledem na současné ceny, které jsou kolem pěti korun i výš, jsme zvýšili i my o korunu. Takže teď prodáváme vajíčko za tři koruny. Každopádně je to skutečně síla, když se cena vajec, jako jedné ze základních potravin, šplhá tak vysoko. O to víc mne teď těší, že jsem nemusela vajíčka kupovat v krámě a zatím nám vždy stačila ta od našich slepic. Mnohem méně mne bude těšit fakt, že nejspíš kvůli ceně vajec podraží například těstoviny, ale i další potraviny,“ řekla amatérská chovatelka slepic Dagmar Předotová.

Nedostatek a cena vajec ale trápí pořadatele velikonočních výstav. „Požádali jsme děti, aby nosily z domova vyfouknutá vajíčka. Příliš se nám jich nesešlo,“ konstatovala včera vedoucí vychovatelka ZŠ ve Vodňanské ulici v Prachaticích Jana Teringlová. Kvitovala ochotu kuchařek ve školní jídelně. „Paní kuchařky nám vyfukují vajíčka, co dávají do jídla,“ upřesnila s tím, že pouze od jedné z maminek se podařilo získat několik desítek vajíček dokonce bílé barvy.