Ty by měly jižní Čechy zasáhnout od dnešní jedné do zítřejší třetí hodiny ráno.
V Českých Budějovicích byl včera dokonce překonán teplotní rekord z roku 1935. Ochlazení přinese až zítřek, kdy by měly teploty klesnout na 25 stupňů Celsia. Výjimečnou teplotu naměřili ve čtvrtek také na Churáňově. Teploměr tam ukázal 27,7 stupňů. Teplotní rekord tam je ale 34,2 stupně.
Nápoje proplatí
Výhodu mají lidé, kteří pracují v klimatizovaných místnostech. Při pohledu na rozkopané město je ale jisté, že řemeslníci si mohou o chladném vzduchu nechat zdát. Ve výkopu v prachatické ulici Na Skalce pracují lidé z firmy ODYS. „Na tekutiny v tomhle počasí mají naši zaměstnanci nárok. Kupují si nápoje sami a následně jim jsou na firmě proplaceny,“ řekl jednatel společnosti Karel Dvořák. Dodal, že v těchto parných dnech má na různých místech dvě desítky svých zaměstnanců.
Džus nebo čaj navíc
V základních školách zase pro děti připravují pití navíc. „Během dopoledne mají většinou děti pití z domova. Pít mohou i během vyučování, a to nejen v horkých dnech, v tom je nijak neomezujeme. Tekutiny nesmějí nosit pouze do počítačové učebny,“ řekla včera ředitelka Základní školy v Národní ulici v Prachaticích Hana Bolková.
Dodala, že možnost napít se mají pak děti při obědě ve školní jídelně. Navíc škola v těchto mimořádně horkých dnech řešila pití i na odpoledne. Čaj nebo džus jsou připraveny ve várnicích a děti si mohou natočit, kolik vypijí. „Pitný režim se dodržovat musí,“ uzavřela.
Panující vedra přinášejí paradoxně vynikající podmínky pro večerní grilování. Z chladicích pultů tak mizí balíčky s naloženým masem a mezi vyznavači propečených lahůdek je zájem také o další nezbytnost, tedy o dřevěné uhlí.