Jen málo chybělo k tomu, aby ve středu teplota na Rokytské slati překonala třicet stupňů Celsia pod bodem mrazu. „Nejnižší teplota tu byla mínus dvacet devět stupňů. Kolem páté hodiny ráno šla ale oblačnost a teplota začala stoupat. Pokud by zůstalo jasno, mínus třicítku by překonala,“ uvedl včera meteorolog Antonín Vojvodík. Podle jeho slov na Jezerní Slati naměřil - 27,9 stupně Celsia, v Hliništi pak -24,1 stupně.

„Nejsou to extrémní teploty v tomto období, ale nízké jsou,“ zhodnotil.

„Ráno o půl osmé, když jsem byl venčit psa, tak bylo u mě ve třetím patře -18,5 stupně Celsia. Potom u zubaře, co se v čekárně pacienti bavili, tak teploty byly ve Volarech různé. V

Budějovické naměřili mínus 21, ve městě mínus 19,5 stupně. Zdá se, že to bude trvat několik dní, asi až do neděle, pak by to mělo polevit. Ale všeobecně se dá říci, že v první i druhé dekádě února tady takové mrazy míváme,“ popsal Antonín Smola z Volar. Ten aktuálním teplotám přizpůsobil i venčení svého psa.

„Dneska to byla výjimka, dostal obleček a jen se vyčůral a šel jsem s ním domů, interval je zkrácený, ale bude častější. Teď dopoledne ještě dospává s naší kočkou, ale před obědem, až nakoupím a zařídím si potřebné, půjdeme ven ještě jednou. Asi i poslední večerní procházku vynecháme. Za normálních podmínek chodíme dopoledne, odpoledne a ještě jednou na noc,“ doplnil.

Mráz pak tradičně panoval i na Kvildsku. „Měli jsme tu kolem mínus dvaceti stupňů Celsia, ale rozhodně jsme tu nezmrzli,“ smál se včera dopoledne starosta Kvildy Václav Vostradovský. Ani podle jeho slov se nejedná v této oblasti o nečekané teploty. „Obzvlášť v tomto období jsou takové teploty ne běžné a časté,“ doplnil.

Mínus sedmnáct stupňů Celsia ukazoval v sedm hodin ráno teploměr v Blažejovicích. „Musela jsem škrábat sklo nejen zvenku auta, ale tentokrát i zevnitř,“ posteskla si Jana Stejkozová z Blažejovic. Tentokrát si musela chvíli počkat, než se auto ohřálo, aby mohla vyrazit do práce do Prachatic.

Problémy nezaznamenali řidiči autobusů. Ti všude bez problémů dojeli, žádný autobus jim nezamrznul. „Jsme na mráz připravení. Jednak máme samozřejmě v autobusech nemrznoucí směsi, navíc tankujeme naftu s aditivy. Takže my jsme v souvislosti s mrazy problémy neměli,“ poznamenal dispečer ČSAD Autobusy České Budějovice, pro oblast Prachaticka Jan Fencl.

Zateplené boudy mají psy v prachatických kotcích. Ty by je měly před mrazy ochránit, navíc nyní v kotcích není žádné plemeno, které by bylo vysloveně „gaučové“. „Shodou okolností se v úterý našel domov pro křížence jorkšíra. Ten by vysoké mrazy snášel špatně. Žádné jiné takové plemeno tu teď nemáme. V minulosti se ale třeba stalo, že tu byla štěňata, a tak jsem si je vzal v mrazech domů, protože v kotcích by to nezvládla,“ uvedl Miroslav Lahovec, který se stará o městské kotce pro zatoulané nebo opuštěné psy.

Vyššími mrazy trpí i autobaterie. „Pokud má někdo slabší autobaterii, tak se mu může stát, že ráno nenastartuje. Včera mi nikdo nevolal, ale v úterý jsme v Prachaticích pomáhali startovat přes kabely tři auta,“ uvedl Bohumil Krump, prodejce autobaterií. Pokud si majitel auta není jistý, v jakém stavu má baterii, je podle něj nejjednodušší, dojet do servisu a nechat baterii změřit. Následně ji pak nechat buď dobít, nebo vyměnit. „Hodně vozidel má autobaterie slabé hlavně proto, že s nimi majitelé jezdí jen krátké trasy, proto se nestíhají 
dobít,“ zdůvodnil.