Hustý dým se v úterý ráno krátce po osmé hodině začal roztahovat po chodbách prachatické Základní školy ve Vodňanské ulici. Sotva bylo vidět na krok, ozvalo se chodbou: Hoří! V té chvíli už ředitelka školy Petra Sandanyová vydávala pokyny 
k evakuaci žáků školním rozhlasem.

Rázem se začaly otevírat dveře jednotlivých tříd a školáci pod vedením vyučujících ve dvoustupech vycházeli na chodbu, kde je trochu rozhodil kouř. Ten nečekali. Mnohdy s komentáři a mnohdy se zakrytými ústy se ale spořádaně přesouvali schodištěm na školní zahradu a pokračovali v neplánovaném přerušení první úterní vyučovací hodiny. „Pět padesát osm,“ hlásí paní učitelka Vladimíra Sítková na hřišti ve chvíli, kdy je škola venku. „Zvládli jsme to,“ dodává vzápětí.

„Nejsme tu všichni, deváťáci jsou nahoře,“ vykřikují děti a ukazují do oken ve druhém patře budovy. „Budou evakuováni jednotlivě v plynových maskách,“ vysvětluje ředitelka Petra Sandanyová. Počasí nepřeje a děti zbytečně moknou, a tak ředitelka školy velí k jejich přesunu do tělocvičny. „Kdyby se opravdu něco stalo, počasí se ptát nebude. Dnes ale můžeme najít útočiště v tělocvičně,“ vysvětluje.

To už ale z druhého patra budovy prachatičtí hasiči odvádějí žáky z devítky. Ti si nejprve museli nasadit plynové masky. „Příště vlasy do culíku, aby se nezamotaly do popruhů,“ vydává pokyny hasič Milan Roučka, když sundavá masku, která se cuchá ve vlasech.