Podle mluvčí Venduly Matějů požár zasáhl dva domy. Z jedné budovy, která shořela úplně, se střešní konstrukcí požár přenesl na druhou, na níž požár zasáhl pouze střechu. "Nikdo tam naštěstí nebyl, objekt byl opuštěný," uvedla mluvčí.

Požár hasily od 5.30 h dvě profesionální jednotky s dvěma cisternami a automobilovým žebříkem ze stanice Vimperk a Prachatice a čtyři dobrovolné jednotky. Přijeli dobrovolní hasiči z obcí Zdíkov, Hrabice, Svatá Máří a Vimperk. "Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu," informovala Vendula Matějů s tím, že nyní je požár zlikvidován.

Hasičům se podařilo požár dostat rychle pod kontrolu. Zásah si však žádal dovoz další dýchací techniky, jelikož zakouřené prostory a zásah v mrazivém počasí kladou velký nárok na spotřebu vzduchových lahví. Ty byly dovezeny do místa zásahu z prachatické stanice. Úplná likvidace požáru byla hlášena k času 8.30 h.

Jak k požáru došlo, se zatím neví. "Příčiny vzniku požáru jsou v šetření," uzavírá Vendula Matějů. Na místo přijeli vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru a policisté, které znovu šetřili, zda v budovách nikdo skutečně nebyl. Byla stanovena předběžná vzniklá škoda na 900 mil. Kč. "Vyšetřovatel pracuje se dvěma nejpravděpodobnějšími verzemi vzniku, a to nedbalost či úmyslné zapálení," uvádí hasiči.

Starostka Vimperka Jaroslava Martanová potvrdila, že se jedná o objekt bývalé Jitony, dřevozpracující firmy, která je nyní prázdná. "Vypadá to, že začalo hořet od kotelny," uvádí starostka. Vedle objektu stojí restaurace, která je nyní také mimo provoz. Na ni se naštěstí oheň nepřenesl.