V praxi to bude znamenat, že se odblokovala situace, kdy dosud nebylo možné žádat o stavební povolení a zahajovat stavební řízení u staveb, které ležely mimo intravilán města. Ten se ale nezměnil od poloviny šedesátých let minulého století a nebyly do něho tedy zahrnuty například lokality na největším panelovém sídlišti, nebo například Homolka.

„Když byl zrušen rozhodnutím kraje územní plán Vimperk, mohlo se řešit stavební povolení pouze na omezenou část města, tedy tak zvaný intravilán, vymezenou od roku 1966 a zanesené do katastrálních map. Chyběly ovšem velké části města, na kterých nebylo možné povolit další stavby, výjimku tvořily pouze investice do infrastruktury,“ uvedla starostka Jaroslava Martanová.

V tuto chvíli jsou do vymezeného zastavěného území zahrnuty všechny stavby a objekty, které jsou zkolaudované a zapsané do katastru nemovitostí včetně pozemků. „I když nemáme platný územní plán, je možné povolovat ve vymezeném území další stavby,“ doplnila s tím, že zákon řeší i situace, kdy k domu ve vymezeném území náleží další pozemek, který se automaticky stává součástí zastavěného území.

Pokud se týká postupu přípravy nového územního plánu, podle slov Jaroslavy Martanové se zatím daří plnit stanovené termíny. „Máme za sebou společná jednání s dotčenými orgány, čekáme na vyjádření krajského úřadu, který je nadřízeným orgánem odboru územního plánování a regionálního rozvoje, zda je nový návrh v souladu se zásadami územního rozvoje Jihočeského kraje. Okamžitě připravíme veřejnou vyhlášku k veřejnému projednání návrhu nového územního plánu,“ dodala starostka. A to se i stalo. Minulý pátek byla na úřední desce města Vimperk vyvěšena veřejná vyhláška o oznámení konání veřejného projednání návrhu územního plánu. To se uskuteční 14. května od 9 hodin v zasedací síni MěÚ Vimperk.

Vimperk přišel o platný územní plán loni zhruba tři měsíce před koncem roku na základě rozhodnutí kraje. Ten na základě podnětu přezkoumal do té doby platný územní plán a rozhodl o jeho zrušení. Město se sice ještě před koncem roku odvolalo k ministerstvu pro místní rozvoj, to se však návrhem na zamítnutí zrušení územního plánu vůbec nezabývalo. Podle vyjádření ministerstva se totiž město Vimperk neoprávněně označilo v případě přezkumu územního plánu za účastníka řízení, na což dle výkladu ministerstva nemělo město nárok. Faktickou stránkou odvolání se tudíž nezabývalo.

Oproti zvyklostem proto nově zvolení zastupitelé Vimperku již na ustavujícím jednání museli řešit zadání návrhu nového územního plánu. Souběžně rada města již řešila zmírnění dopadu zrušení územního plánu a zadala přípravu podkladů pro vydání opatření obecné povahy, jímž by bylo vyhlášeno zastavěné území Vimperk.