„Když to takto půjde dál, požádáme v lednu nebo únoru o kolaudaci,“ netají se se svou radostí starosta obce Jaroslav Pubal. Čistička, která v obci stojí řadu let, přestala svojí technologií vyhovovat současným požadavkům. „Byli jsme úspěšní s žádostí o dvanáctimilionovou dotaci, další čtyři miliony je naše investice,“ přiblížil starosta se slovy, že na čističku je napojeno prakticky celé Strážný. „V současné době je na ni připojeno tisíc ekvivalentních obyvatel, kapacita je ještě o dvě stě více,“ vysvětlil k parametrům Pubal.

Rekonstrukcí ale Stráženští nekončí. Už nyní připravují další žádost o dotaci, ze které by chtěli na čističku připojit i nedaleké Hliniště.

„To totiž veřejnou kanalizaci nemá. Každý se tak musí postarat sám. Pokud budeme úspěšní, bude tento problém vyřešen a i obyvatelé Hliniště budou následně napojeni na opravenou čističku,“ doplnil starosta.

„V současné době máme pouze jímku. To je ale nepraktické. Napojení na čističku odpadních vod proto jedině uvítáme,“ zhodnotila své pocity obyvatelka Hliniště Anna Fendrichová.