Dokonce i zájem o vánoční stromky poznamenal letos koranavirus. Leckdo se bojí, že tradiční ozdobu domácností nesežene. Nejistota je na lidech znát například podle Martina Langa ze Žďáru u Protivína. „Lidé se chodili ptát na vánoční stromky už v listopadu. Měli strach, že nebudou,“ líčí.

„Ujišťovali jsme je, že budeme stromky prodávat, i kdyby to mělo být přes inter᠆net nebo výdejní okýnko,“ řekl muž, jenž se zabývá pěstováním, dovozem a prodejem vánočních a okrasných stromků.

Ve čtvrtek 3. prosince 2020 se uvolnily další restrikce kvůli koronaviru. Otevřela například kadeřnictví, papírnictví, hračkářství nebo knihkupectví či obchody s oděvy. Na snímku knihkupectví Zlatý klas v Českých Budějovicích.
OBRAZEM: Otevřeno! První byly kadeřnice, v hospodách už se také svítilo

Jak Martin Lang dodává, samostatnou kapitolou jsou podnikatelé. Někteří své objednávky s nařízením druhého nouzového stavu zrušili, nyní je opět obnovují.

Už o prvním adventním víkendu nakupovali vánoční stromky i lidé na Jindřichohradecku. Velký zájem vnímá zahradnice od Třeboně. „ My jsme měli začít prodávat stromky od 30. listopadu, ale už ve čtvrtek jsme měli v zahradnictví davy lidí,“ uvedla s tím, že za tři dny prodala 150 stromků.

Pavla Lacinová.
Bude muset změnit podnikání. Další uzavření by neustála

Lidé vzali letos podle jejích slov zahradnictví útokem. „První adventní víkend byl zkrátka šílený. Předpokládáme nadále větší zájem o stromky, protože lidé nevyjíždí nyní do měst,“ myslí si.

A na nabízeném zboží si dává záležet. „Prodáváme stromky jakostně. Každý máme oceněný speciálně, podle vzhledu. Jsou to jedle z českých plantáží,“ vysvětlila zahradnice. Metr a půl vyjde přibližně na 350 korun. „Dokážeme prodat dvoumetrovou jedli za 650 korun nebo za 950 korun, záleží na vzhledu,“ podotkla.

Lidé se točeného piva už nemohou dočkat, podle servírky Zdenky si rezervují místa v táborské restauraci Original hlavně na večer.
Přes den celkem klid. Ale na večer se rezervace jen hrnou, říkají hospodští

Zahradnictví v Otíně nedaleko Jindřichova Hradce, jehož spolumajitelem je Pavel Mottl, prodává jen jehličnany v květináčích. „Řezané stromečky neprodáváme. V Hradci je spousta míst, kde lidé mohou koupit řezané stromky. Spíše jen, když někdo přijde z kamarádů, tak mu stromek dovezu z plantáže,“ zmínil Pavel Mottl.

V domanínské hospodě u Třeboně se majitel Petr Rozboud rozhodl vymalovat.
Přípravy na čtvrtek byly velké: Malovalo se, uklízelo i zdobilo

Městské lesy Prachatice začnou ve městě prodávat vánoční stromky v pátek 11. prosince v osm ráno. Jehličnanů mají podle informací Jana Pěsty, jednatele městské společnosti, dostatečné množství. „Je pravda, že lidé už volají, ale všechny odkazujeme na zahájení prodeje příští pátek,“ řekl Jan Pěsta. Městské lesy nabídnou smrky ztepilý nebo pichlavý, borovice a kavkazské jedle. Jejich ceny se pohybují od 150 do 450 korun.