„Vše musí být připravené do prvního adventu, který je letos poslední listopadovou neděli,“ vysvětlil prachatický starosta Jan Bauer.

Radnice do letošní vánoční výzdoby dala zhruba padesát tisíc korun. „Koupili jsme světelný řetěz s bílými lampičkami na nový strom do Parkánu,“ řekla včera vedoucí odboru kultury, školství a cestovního ruchu Růžena Štemberková.

Ozdobení stromu v Parkáně si prý vyžádali sami obyvatelé města, protože jde o dlouholetou tradici. „Ten původní jsme ale letos museli porazit, neboť byl silně poškozen,“ vysvětlil Bauer a dodal, že proto bude nazdoben jiný.

Ozdoby přibudou ale také na kruhových křižovatkách u autobusového nádraží a v ulici Pivovarská. „Středy objezdů budou nově zdobit břízky natřené na bílo,“ upřesnila Štemberková letošní novinky. Navíc město zakoupilo pět nových hvězd, kterými doplní stávající výzdobu. „Několik světelných ozdob jsme museli nechat opravit,“ dodala s tím, že pracovníci technických služeb začali s výzdobou dříve, to proto, aby je nezaskočil případný sněhový příval a vše se do prvního letošního adventu stihlo.

Ani živý strom na Velkém náměstí nebude chybět. „Požádali jsme o pomoc se stromem obyvatele města a dostali jsme několik nabídek. Ne všude se ale dostane naše technika, abychom ho mohli porazit. Letos proto věnuje strom na náměstí firma MK Pro les, jež má sídlo v areálu bývalých kasáren,“ doplnila Štemberková s tím, že ještě další dar si nechává město na příští rok. Na náměstí bude ukotven bílý smrk a jde o strom, na který je už vydáno povolení ho porazit. „Měl by to být jeden z těch stromů, jež rostou přímo před vchodem do prodejny zmiňované firmy,“ upřesnila. První advent se bude slavit opět na Velkém náměstí a na každého prý čeká malé překvapení.