Nová expozice ve výstavních prostorách na nádvoří Zvolenského zámku má název 17 rockerů a 7 balad.
Její vernisáž se uskutečnila 17. 7. přesně v 17.07 hodin a při její přípravě a instalaci spolupracoval umělec s členy výtvarného sdružení Zvolenská sedmička.
Václav Malina (ročník 1967 – zase ta sedmička!), rodák z partnerského města Zvolena – jihočeských Prachatic – není Zvolenčanům neznámý. Jeho kontakty se Zvolenskými umělci a dalšími osobnostmi trvají už roky. Potkává se s nimi buď doma, v Prachaticích, anebo u nás, ve Zvoleně. A přitom k nám nechodí jen na zdvořilostní návštěvy. Jako rozhlasový redaktor a fotograf si poctivě plní také „pracovní“ úkoly. V čarovné magnetofonové skříňce přiváží do Česka nahrávky rozhovorů se zajímavými lidmi z našeho regionu a o tom, co se děje v Jižných Čechách, informuje zase nás. Podobné výměny provázejí také jeho fotografickou tvorbu.
Václav je proto jedním ze žárovek informačního a kulturního řetězu, jež spojuje naše partnerská města.
Po absolvování Gymnázia v Prachaticích a Vysoké školy ekonomické v Praze se žurnalistika, kterou měl Václav původně pouze jako koníček, stala jeho povoláním.
Zkušenosti získával v Jihočeských listech, ZN novinách, Mladé frontě Dnes, ale také jako novinář na volné noze. Z rádia Frekvence přesídlil v roce 2004 do Českého rozhlasu České Budějovice a v současnosti působí i v jeho prachatické redakci.
Kromě množství rozhlasových reportáží má za sebou několik výstav fotografií (Revers, Design v přírodě, 1 + 2 na přelomu tisíciletí, Gesta a grimasy, Krajiny vrásek, Co ro©k dal). Kromě toho je také autorem knižní trilogie o slavných jihočeských rodácích se souhrnným názvem Všechny cesty vedou na jih.
V roce 2007 vystavoval na Zvolenském zámku rozsáhlou kolekci fotografií osobností česko-slovenského veřejného a kulturního života s názvem ČechoSlováci. Vloni zase ve Zvolenu zpracoval pro rozhlasové vysílání příspěvek z otevření výstavy Šumava na starých mapách, kterou připravilo Lesnické a dřevařské muzeum ve Zvolenu ve spolupráci s Prachatickým muzeem.
Přidal také anketu o tom, jak slovenští fanouškové tipují výsledek kvalifikačního fotbalového duelu Slovensko – Česko, rozhovor s exbudějovickým hokejistou Filipem Turkem, který v tom čase hrával za Zvolen a také rozhovor se správcem SNG na Zvolenském zámku Petrem Henešem. Přitom pak sbíral materiály na výstavu v Prachatickém muzeu.
„Rád objevuji ve Zvoleně místa, které jsou zajímavé nejen pro fotografa, ale také pro další návštěvníky města,“ řekl. „Nejde jen o náměstí, kavárničky či Zvolenský zámek, ale například také o Pustý hrad a jeho okolí. I tentokrát jsem se s fotoaparátem prošel například večerním Zvolenem a zúčastnil se zajímavé akce – Ateliéru pod nosem, který na Náměstí SNP připravili výtvarníci ze sdružení Zvolenská sedmička.
Vždy se těším také na moje zvolenské kamarády, s nimiž mě spojuje mnoholeté přátelství. Mnozí z nich mi pomohli také při přípravě výstavy 17 rockerů a 7 balad a potkali jsme se také na vernisáži,“ dodal.
Současná výstava Václava Maliny má dvě hlavní polohy: fotografie hudebníků (také slovenských) z koncertních pódií a umělecké pohledy na věčnou inspiraci všech umělců – lidské tělo (především ženské). Slovy je opravdu popisovat nebudeme. Na rockery i na ženy je nutné se podívat.

MARTIN MÁZOR