V zákoutí u Štěpánčina parku si senioři posedí na paletách

Zahradní nábytek, truhlíky s mátou a jahodami, jsou otevřeny všem Prachatičákům

„Celkem jsme zakoupili jedenapadesát palet, ze kterých vzniklo pět sad lavic a stolů, pět vyvýšených truhlíků, lavice kolem stromu. Palety jsme využili bezezbytku, v podstatě do posledního odřezku,“ uvedl Zdeněk Krejsa. Díky nápadu, který KreBul zrealizoval za pomoci čtyř párů dobrovolnických rukou, tak vznikla mezigenerační zahrada. „Tedy místo, kde se sejdou lidé všech generací. Nábytek se podařilo zhotovit za jeden den, O sázení do nově vzniklých vyvýšených truhlíků se postaral Klub zdravotně postižených Prachatice,“ přiblížil Zdeněk Kresa se slovy, že vznik zahrady finančně podpořilo prostřednictvím grantu i město Prachatice.

Podle jeho slov ale ještě není stávající podoba zahrady, do které se vchází přes Štěpánčin park, konečná. „Chceme tu ještě vybudovat skalku. Při slavnostním otevření zahrady pak budeme vybírat vstupné, každý návštěvník odevzdá přinesený kámen, který se stane základem pro skalku,“ poznamenal Zdeněk Krejsa.

Základ rostlin, které jsou osázené v truhlících, KreBul nakoupil, pokud by se ale našli dobrovolníci, kteří by chtěli přinést například přebytky ze zahrady v podobě skalniček nebo bylinek, organizátoři budou jen rádi.

Klub zdravotně postižených Prachatice pořídil do zahrady rostlinky a sazenice a následně se sešel přímo v zahradě. Prostřednictvím setkání v rámci smyslové aktivizace si členové klubu povídali, hádali a vzpomínali, jaké kdo má nejraději květinky i bylinky, jaké měl na zahrádce, k čemu jaké květinka a bylinka slouží, jakou má nejraději, jaké kdo je květinové znamení a při tom se pil i mátový a meduňkový čaj, hádaly se barvy, vůně, tvary. Poté následovalo samotné sázení, do kterého se každý zapojil dle svých sil, a po hodině bylo dílo hotovo. „Náš klub bude při výtvarné dílně vyrábět zapichovátka, tedy označení k jednotlivým bylinkám i květinkám,“ uvedla Hanka Rabenhauptová.

Včera se pak v zahradě sešli i prachatičtí senioři, kteří tradiční setkání s harmonikou tentokrát přesunuli do venkovních prostor. „Je to tu nádherné,“ znělo sborově z jejich úst. „Nápad udělat nábytek do zahrady ze starých palet se mi moc líbí. Vím, že se to v poslední době takhle dělá. A sem to krásně zapadlo,“ uvedl včera Jiří Ludačka z Prachatic na adresu mezigenerační zahrady u Štěpánčině. Jeho názor sdílela i Zdeňka Špirochová. „Moc se mi to tu takhle líbí, dobře se na lavicích z palet i sedí,“ poznamenala. Senioři si mimo harmonikáře s sebou do mezigenerační zahrady přinesli i občerstvení. „Je to tu moc příjemné, budeme sem chodit,“ slíbili spokojení senioři.