Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V teple se mníkovi do tření nechce, zimy se ale dočkal

Borová Lada – V rybí líhni Národního parku Šumava, která se nachází kousek za Borovými Ladami, skončil výtěr mníka jednovousého.

15.1.2014
SDÍLEJ:

V rybí líhni Národního parku Šumava v Borových Ladech skončil výtěr mníka jednovousého. O rozšíření této jediné treskovité ryby v našich řekách se stará vedoucí líhně Josef Šperl.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

 Do šumavských řek se během roku dostane další generace naší jediné treskovité ryby, které v šumavských řekách žije několik tisícovek. Rybí líheň v Borových Ladech je jednou z mála líhní v Čechách, která se odchovem tohoto ohroženého druhu zabývá.


Správci rybí líhně zachytí jikry do hustých sítí a potom je vloží do speciálních lahví, kterými protéká voda z potoka. „V půlce března se vylíhne plůdek, který vysadíme do šumavských vod a potoků. Tím chceme jejich počet na Šumavě neustále navyšovat. Od doby, kdy mníka na Šumavě vysazujeme, se jeho počet minimálně zdvojnásobil," doplňuje vedoucí rybí líhně Josef Šperl.


Rybí líheň Správy Národního parku Šumava v Borových Ladech, která je nejvýše položenou líhní u nás, se odchovem mníka jednovousého jako jedna z mála zabývá. „Rybí líheň, kterou úspěšně provozujeme již řadu, let je ukázkovým projektem, jak skloubit praktickou ochranu přírody s výchovou a vzděláváním veřejnosti. V objektu rybí líhně pořádáme ročně stovky exkurzí. Líheň představuje typický aktivní přístup k ochraně šumavské přírody, kdy jen pasivně nepřihlížíme, ale aktivně pracujeme na zlepšení rybí obsádky šumavských řek. Těm navíc pomáháme revitalizací dříve nevhodně narovnaných vodotečí a tím nadále zlepšujeme podmínky pro existenci rybí obsádky," uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava.


Mník jednovousý vyhledává úseky s dobře okysličenou a čistou vodou. „Čím mají mníci studenější vodu, tím je to pro ně lepší. Tím jsou aktivnější," popisuje Josef Šperl. Kromě mníka jednovousého slouží rybí líheň v Borových Ladech také k rozmnožování populace pstruha potočního, lipana podhorního a střevle.

Autor: Miroslav Fuchs

Místo události:
15.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Děti si užily vyprávění o zvířátkách.
20

Děti se dozvěděly, jak se žije zvířátkům

O nejlepšího utopence a nakládaný sýr.
43

Utopence naloží prvně do omáčky

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

Hasiči havarovali při výjezdu k dopravní nehodě

Lenora - Dopravní policisté vyjížděli v úterý 17. října po sedmnácté hodině k dopravní nehodě, ke které došlo mezi Houžnou a Lenorou.

Čínská velvyslankyně navštívila Národní park Šumava

Vimperk - Ve dnech 14. a 15. října navštívila Šumavu mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Čínské lidové republiky v České republice Její Excelence Ma Keqing za doprovodu svého manžela a atašé Wang Qian.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení