Ať již v šumavských hvozdech, nebo mezi třeboňskými rybníky je průměrná délka jednoho pěšího výletu za posledních 11 měsíců 13,8 km, tedy téměř o 2,5 km víc než celorepublikový průměr. Kromě toho se zde chodí nejrychleji. Ukazují to data o reálném pohybu lidí, která v uplynulých jedenácti měsících z mobilních telefonů sesbírala funkce Stopař, která je součástí nejpoužívanější tuzemské mapové aplikace Mapy.cz.

Funkce Stopař je součástí nejpoužívanější tuzemské mapové aplikace Mapy.cz a umožňuje zaznamenávat trasu výletu, běhu, projížďky na kole, případně jízdy autem. Stopy lze uložit a porovnávat si zaznamenanou trasu, délku, převýšení či průměrnou rychlost. Od spuštění 1. listopadu 2016 zaznamenal Stopař přes 230 000 pěších výletů, při nichž Češi urazili 2 608 655 kilometrů průměrnou rychlostí 4,6 km/h. Potvrzuje se tak, že Češi jsou národem turistů. Za necelý rok se Stopařem v ČR i v zahraničí nachodili, naběhali a najezdili celkem 15 milionů kilometrů.

Jihočeský kraj se může spolu s Pardubickým krajem pyšnit zajímavým rekordem – nikde jinde v naší zemi nechodí lidé tak rychle. Při výletech po jižních Čechách totiž uživatelé aplikace Stopař dosáhli bezkonkurenčně nejvyšší průměrné rychlosti 4,97 km/h. Obvyklá rychlost je napříč republikou kolem 4,6 km/h. Kromě jižních Čech a Pardubicka překvapivě rychle lidé chodí také v Praze. Možná proto, že Stopaře používají spíš jako krokoměr než na výlety, během kterých by se zastavovali u památek.

Obyvatelé a návštěvníci Jihočeského kraje přitom s aplikací Stopař nachodili za uplynulých 11 měsíců celkem 231 695 km. To řadí Jihočeský kraj na čtvrté místo v celkovém počtu spolykaných kilometrů – těsně za Moravskoslezský kraj s jeho Beskydami, rovinatou a slunečnou jižní Moravu a střední Čechy. Do těch vyrážejí na výlety také Pražáci a v podstatě se zde sčítají obyvatelé dvou regionů.

Hlavními lákadly k výletům v jižních Čechách jsou především turistické stálice regionu – pohoří Šumava, nádherné jihočeské hrady a zámky v čele s Českým Krumlovem a také legendární rybníky. Region je protkán cyklostezkami a Šumava je z českých hor pro cykloturistiku vzhledem ke svému relativně plochému charakteru asi nejvhodnější. Proto jsou jižní Čechy podle dat ze Stopaře také rájem cyklistů – na kole zde s ním lidé ujeli téměř půl milionu kilometrů (483 000 km). Podle tohoto parametru je tak region hned za krajem Karlovarským na druhém místě v tabulce cyklistické oblíbenosti.