V České republice v sobotu 27. června razantně přibylo nakažených koronavirem. Podle údajů ministerstva zdravotnictví to bylo do sobotního večera 260 nových pacientů. Na jihu Čech ale v sobotu zůstala naštěstí koronavirová bilance beze změny. Podle krajské hgienické stanice nepřibyl do sobotního večera nový pacient a v kraji je 13 osob s onemocněním COVID-19.

Poslední nový případ nákazy koronavirem SARS-CoV-2 zaznamenali v pátek 26. června hygienici na jihu Čech. Od pondělí to byl už devátý. Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k páteční 18. hodině v regionu zvýšil na 200 a toto číslo zůstalo stejné i do sobotního večera. Vyléčených je v jižních Čechách 181 a aktuálně pozitivních 13 osob.

„Jednalo se o ženu ze Strakonicka, původem z Ukrajiny. Zdroj nákazy je v jejím případě zatím neznámý. Vzhledem k tomu, že byla v kontaktu s dalšími osobami na pracovišti a v rodině, organizujeme vyšetření všech těchto kontaktů a další potřebná opatření,“ uvedla k poslednímu zjištěnému případu onemocnění ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

V souvislosti s rozvolňováním protiepidemických opatření a častějším cestováním hygienici znovu připomínají, že rozhodně není možné rizika podceňovat a chovat se zcela bezstarostně. „Po týdnech zcela bez nových případů jich v průběhu uplynulého týdne evidujeme devět. Je jasné, že i přes postupné uvolňování některých opatření ani zdaleka nemáme vyhráno a měli bychom se podle toho chovat. Virus je tu stále, cirkuluje v populaci a rizika nákazy jsou v některých českých a moravských regionech a samozřejmě v zemích s momentálně vysokým výskytem stále značná,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.

Ze stávajících 13 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je aktuálně evidováno pět na Prachaticku, čtyři na Strakonicku, dva na Písecku a po jednom na Českobudějovicku a Táborsku. Českokrumlovsko a Jindřichohradecko hlásí aktuální nulu. V porovnání s ostatními kraji z hlediska relativního výskytu COVID-19, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, si jižní Čechy i přes nárůst nových případů v posledních dnech nadále udržují s 31,05 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k páteční 18. hodině) pozici regionu s nejnižším výskytem COVID-19.

Na jihu Čech bylo pro podezření z možného onemocnění vyšetřeno zatím téměř 18 000 osob, padesátka se nachází v karanténě. V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech ve všech jihočeských nemocnicích s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů. Laboratoř Next clinics v pátek oznámila, že odběry pro samoplátce bude provádět pouze po předchozím objednání na telefonní lince 385 524 217 v českobudějovickém Géčku vždy v době od 6.30 do 7 hodin.