Jihočeští hygienici mají aktuálně nahlášeno konání 364 akcí (301 zotavovacích akcí a 63 jiných podobných akcí, z toho dva putovní tábory), na kterých se vystřídá 37 802 rekreovaných dětí. „Za sebou máme 113 kontrol, to je více než byl plán na celé prázdniny. Prověřili jsme 89 zotavovacích akcí, 20 jiných podobných akcí a 4 stravovací zařízení. Zatím jsme nemuseli vydat zákaz konání akce a nezjistili jsme neohlášenou akci. Řešili jsme čtyři podněty, dva se ukázaly při kontrolách jako neoprávněné, dva další jako částečně oprávněné. Na jejich základě jsme uložili na jedné akci pokutu 5 000 korun a v případě druhého 3 000 korun,“ uvádí ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých KHS Jihočeského kraje Marie Nosková.

Tento muž vykradl stánek s občerstvením, tzv. Vltavskou boudu.
Budějovická policie hledá okénkového zloděje. Nepoznáváte ho?

Střevní potíže na Písecku, Jindřichohradecku a Táborsku

Zatím řešili na táborech jeden epidemický výskyt a dvě onemocnění s hromadným výskytem. „Ve druhé polovině července mělo gastrointestinální potíže, manifestované zvracením, bolestí hlavy a únavou postupně 31 z celkového počtu 101 dětí na zotavovací akci na Písecku. Provedli jsme mikrobiologické vyšetření personálu kuchyně s negativním výsledkem, personál byl bez klinických potíží, negativní bylo i mikrobiologické vyšetření jednoho případu. Tábor byl předčasně ukončen a prostory tábora byly před začátkem dalšího běhu dezinfikovány. Následná kontrola dalšího běhu žádné problémy neukázala,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková.

Případ onemocnění s hromadným výskytem se objevil na táboře na Jindřichohradecku. V areálu se rekreovalo na čtyři sta dětí. „Ve třetí dekádě července se tu vyskytla akutní gastroenteritida postupně u 59 dětí a jednoho dospělého. Průběh onemocnění byl mírný, jednodenní, manifestovaný jednorázovým zvracením bez teplot. Ve vzorku biologického materiálu od nemocného dítěte byly prokázány noroviry. V pitné vodě nikoliv, i výsledky odběrů pracovníků v kuchyni byly negativní. Byla nařízena protiepidemická opatření, po úklidu a dezinfekci prostor následoval další turnus bez závad,“ doplnila Jitka Luňáčková.

Druhý případ je z Táborska. Šestého srpna se objevily teploty se zvracením u 7 dětí a 4 dospělých na jedné zotavovací akci, kde se rekreovalo 43 dětí a 15 dospělých. Týž den zde hygienici vykonali státní zdravotní dozor, odebrali biologický materiál osob v kuchyni. Děti, které měly jen krátkodobé potíže, byly izolovány, v průběhu dalších dnů mělo podobné potíže ještě 7 dětí.

Tábory s covidem

Výskyt COVID-19 se dotkl pěti táborů a jednoho tábora příměstského. Hned na začátku prázdnin byl ukončen skautský tábor na Strakonicku, v jeho průběhu onemocněly tři děti a po skončení další dvě. Jedna pracovnice kuchyně byla pozitivní na táboře na Jindřichohradecku, do karantény šli i její kolegové. Celkem 11 pozitivních – 5 dospělých a 6 dětí – postupně zjistili hygienici na zotavovací akci pro 67 dětí na Českokrumlovsku. Onemocnění začalo u jednoho vedoucího pátého srpna, devátého se objevilo u dalšího a desátého srpna byl tábor ukončen. „V posledních týdnech jde o nejrozsáhlejší klastr, na další výsledky PCR vyšetření čekáme. Čtvrtý případ byl z tábora pro 135 dětí z celé ČR, rovněž na Českokrumlovsku, kde v prvním srpnovém týdnu onemocněly čtyři děti a dva dospělí. Následné PCR přetestování všech ukázalo pozitivitu u dalších tří dětí a dvou dospělých. Pátý případ je z příměstského tábora u Českých Budějovic, kde po negativních antigenních testech potvrdilo PCR vyšetření pozitivitu u jednoho dítěte, zbývajících dvacet dětí šlo do karantény. Poslední aktuální případ řešíme na Táborsku, kde byla ve čtvrtek hlášena pozitivita u jednoho dítěte, které den předtím opustilo tábor pro zdravotní potíže. Nyní probíhá na táboře šetření,“ shrnula situaci s výskytem COVID-19 na táborech ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová. Hygienici dosud evidují celkem pět osob, u nichž se onemocnění projevilo až po ukončení zotavovací akce a rovněž pět osob, u nichž antigenní test původně ukázal pozitivitu, ale PCR testování ji nepotvrdilo.

Let horkovzdušným balonem z Českých Budějovic
Budějovice z balonu. Podívejte se, jak z výšky vypadá náměstí či stavba dálnice

Za nedostatky padaly pokuty

Hygieničtí Uložili pět blokových pokut v celkové výši 14 000 korun, nejvíce, 5 000, za zašlou špínu, pavučiny a nepořádek na táboře na Jindřichohradecku, dále 3 000 za plíseň v jídelně a společných prostorách, 2 000 za závady ve skladování potravin a odpadu na táboře na Strakonicku, 1 000 korun za neplatné osvědčení o způsobilosti k výkonu zdravotníka na táboře na Českokrumlovsku a naposledy tento týden na Českobudějovicku 3 000 korun za poručení požadavků na pravidelné testování dětí. Tato povinnost testovat děti s týdenní frekvencí nebyla splněna u 4 z celkového počtu 33 dětí.

Stále je v provozu pohotovostní linka pro letní dětské tábory denně od 8 do 16 hodin včetně víkendů. Na čísle 731 428 577 odpovídají hygienici na velké množství dotazů ze strany pořádajících osob, ale i rodičů a další veřejnosti.