Podle ředitele HZS územního odboru Prachatice Milana Raby začalo cvičení v 08:27 hodin spuštěním čidla EPS a skončilo v 09:05 hodin předáním posledního evakuovaného pacienta personálu nemocnice. „Byl prověřen systém vyrozumění od signálu EPS přes povolání jednotek požární ochrany až po samotnou evakuaci a zdolávání požáru v objektu, následné odvětrání objektu přetlakovou ventilací až po předání ohrožených pacientů nemocničnímu personálu,“ uvedl Raba.
Velitel zásahu Jan Šertler stál tentokrát mimo aktivní konání hasičů s deskami a poznámkovým listem v ruce a zapisoval si průběh celého zásahu. A výsledek? „Žádné závažné nedostatky se nevyskytly. Tentokrát nešlo ani tak o čas, jako spíše o nácvik v reálném prostoru, kam se při běžném provozu nedostaneme,“ uvedl Šertler. Hasiči totiž k taktickému cvičení využili situace, kdy na zrekonstruovaném oddělení třetího patra jednoho z pavilonů nemocnice ještě nejsou pacienti a samotné cvičení tak nenarušilo chod nemocnice.
Nacvičovat krizové situace v reálných podmínkách není běžné. I proto hasiči uvítali možnost využít zatím prázdné oddělení nemocnice. „Podobně nám vychází vstříc hodně subjektů. My se snažíme využít především ty, které jsou z hlediska požární ochrany nejsložitější, tedy prostory, kde je větší koncentrace osob, jako jsou nemocnice nebo školy. Zhruba dvakrát do roka požádáme vedení těchto organizací a zatím se nám nestalo, že by nás někdo odmítl,“ kvituje přístup organizací Šertler.
Hasiči se občas setkají například se stavebními překážkami, které brání rychlému zásahu. V jednom ze zdravotnických zařízení narazili například na zárubně dveří, které byly užší, než byla šířka lůžka. Dostat v takovém případě z pokoje ležícího pacienta by byl problém. To ale není případ Prachatické nemocnice, která je z pohledu hasičů na jejich případný zásah skvěle připravená. „Nejsou tu zbytečné zábrany, vše je nově opraveno a provedeno podle bezpečnostních předpisů, ať už se to týká elektronické požární signalizace, únikových východů i osvětlení, takže by tu ani v případě skutečného požáru neměl být zásadní problém,“ popsal velitel taktického cvičení. Navíc je vždy po celých dvacet čtyři hodin přítomen zdravotnický personál. „Pokud neberu do úvahy hromadné neštěstí, jednalo by se v případě požáru spíše o lokální problém, ale i na ten musíme být připraveni,“ dodal.
S výsledkem taktického cvičení hasičů, do kterého se zapojil zdravotnický personál i zaměstnanci nemocnice, je spokojený i bezpečnostní, požární a revizní technik Nemocnice Prachatice Petr Svoboda. „Na oddělení, které je po rekonstrukci, je právě v tuto chvíli volno, gynekologie i LDN jsou v nových prostorách a zatím sem nejsou nastěhováni jiní pacienti. Pro cvičení v takovém rozsahu dosud nebyla vhodná příležitost, protože na všech oddělení dosud byli pacienti a nechtěli jsme narušovat průběh jejich léčby,“ vysvětluje Petr Svoboda, proč se cvičení konalo právě v tuto dobu a právě na zmíněném lůžkovém oddělení.
Cvičení i z jeho pohledu dopadlo výborně, a to jak z hlediska časového, tak organizačního. „Na rozdíl od modelové situace bychom v reálné situaci volali hasiče určitě rychleji, ale tentokrát jsme chtěli prověřit i funkčnost naší požární hlídky a elektronické požární signalizace. Ukázalo se, že vše je v normách. Při skutečném požáru by zdravotnický personál okamžitě volal na tísňovou linku 150 nebo 112, začal s hašením na místě a přivolal požární hlídku. Veškerý personál nemocnice je školen tak, aby menší požár byl schopen lokalizovat rozmístěnými hasicími přístroji,“ popsal Svoboda.
Co se týče technických vylepšení pro případ požáru, mnoho jich podle bezpečnostního technika nezbývá. „Nemocnice Prachatice je po této stránce vybavena podle současných bezpečnostních předpisů. Snad jen na starších odděleních chceme doplnit ještě další elektronická čidla. Podle starších předpisů totiž nebylo nutné mít čidla na každém pokoji, protože nemocnice je přece jen jiné zařízení, než například hotel, kde jsou na pokojích koberce a kouří se i tam. Tady je například všude podlahová krytina se sníženou rychlostí šíření požáru a podobně,“ ubezpečil Petr Svoboda.
Středeční taktické cvičení tedy splnilo svůj účel na sto procent. „Organizačně kluci zvládli všechno bez komplikací, co měli udělat, udělali. Klidně bychom se sem vrátili, ale rozhodně ne na ostrý zásah,“ přeje hasičům i nemocnici Jan Šertler.
annonce
Zedník, 23 400 Kč
Měřící technik, 28 000 Kč
Číšník/servírka, 18 900 Kč
Cukrář/-ka a pomocná cukrářka, 30 000 Kč
barman/ka, 25 000 Kč
Kuchař-kuchařka, 18 900 Kč
Strojírenský kovodělník, 18 900 Kč
pracovník v sociálních službách, 28 000 Kč
Podat inzerát
cars
Hyundai i30 servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai i30 první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované
Hyundai Getz první majitel, servisní knížka, koupeno v D
Hyundai Tucson první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai Accent koupeno v CZ, nehavarované
Hyundai Bayon nové vozidlo, servisní knížka, koupeno v CZ, předváděcí vozidlo, v záruce
Hyundai i30 servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai i30 koupeno v CZ
Prodat auto
tipcars
Volkswagen Passat 2,0TDI 110kW DSG KŮŽE+LED+NAVI
Hyundai i30 1,5 T-GDI N-line
Škoda Superb Combi III Ambition 1.5 TSI /1
Škoda Fabia 1,0 TSI 70kW Combi
Kia Sportage 1.6 CRDi
Škoda Rapid 1,6 TDI 66kW Active Spaceback
Renault Trafic 1,6 OPEL VIVARO
Škoda Octavia 1.6 TDI 4x4 Ambition +
Prodat auto