"Všechno je lepší než v loňském roce, kdy k nám děti osobně přijít nemohly," řekla paní učitelka Martina Hromádková. Rodiče, kteří v její třídě zrovna vyplňovali potřebné dokumenty, jí dali zapravdu. "Vzali jsme s sebou i tu starší, aby viděla, jak zápis vypadá, když v době covidu jsme jen mohli vhodit obálku s přihláškou do školní schránky," vysvětlili s úsměvem. Dodali, že výběr přesného času zápisu je pro ně výhodou. Ředitelka Petra Sandanyová, ke které museli všichni rodiče se svými budoucími školáky s nutnými dokumenty, upřesnila, že do Vodňanky poslalo přihlášky pětačtyřicet rodičů. "Z toho je pět odkladů," dodala s tím, že přesné číslo bude mít k dispozici v příštím týdnu.

Stejně takovou odpověď měla také ředitelka Základní školy v ulici Národní Hana Bolková. Tam se přihlásilo do prvních tříd zhruba šest desítek dětí. Národka totiž nabízí také montessori výuku, o kterou je v Prachaticích ze strany rodičů stále větší zájem. Pro děti si v Národce připravili překážkovou dráhu a další úkoly, kterými budoucí prvňáky provázeli starší spolužáci. Další testy a úkoly pak předškoláci plnili přímo ve třídách a učitelé, stejně jako ve dvou ostatních školách, testovali jejich školní zralost. I v Národce bylo poslední stanoviště u paní ředitelky.

V Základní škole v ulici Zlatá stezka se na chodbě proplétali děti i rodiče mezi ostřílenými žáky školy, kteří pomáhali budoucím spolužákům při plnění úkolů. Děti tam sestavovaly rozstříhané obrázky, kreslily a poznávaly tvary. Paní učitelky pak testovaly poznávání čísel i písmenek a ukazovaly budoucím prvňáčkům třídy, ve kterých od září usednou do lavic. Přihlášku na Zlatou stezku mnozí rodiče vyplnili on-line, ale konkrétní čas osobního zápisu jim škola nenabídla. "On-line máme čtyřicet čtyři přihlášek a z toho je devět odkladů. Další rodiče přišli dnes osobně," řekla ředitelka Lenka Králová. Přesný počet budoucích školáků bude znám v příštím týdnu.