Svůj vánoční strom mají od včerejšího dopoledne Prachatičtí na Velkém náměstí. Letos to bude po několika letech jedle. „Ve výhledu jsme měli tentokrát dva stromy, oba v porostu pod Libínem. Nakonec jsme vzhledem k lepšímu přístupu zvolili jedli vedle lesní cesty," uvedl jednatel Městských lesů Prachatice František Štěrba. Za výběr stromu i jeho umístění na Velkém náměstí si od dětí z mateřské školy vyslechl pochvalu a potlesk.


Z lesního porostu byly vánoční stromy již dříve, pak se vybíraly mezi těmi, které rostly ve městě. Ten předloňský byl z lesa tak trochu neplánovaně. Původně měl totiž náměstí zdobit smrk pichlavý z areálu bývalé Madety, ten se ale při zdvihání na náměstí rozlomil a bylo třeba uříznout a dopravit do centra jiný. Jedle tentokrát transport i usazení do připravené šachty přestála ve zdraví, takže dnes by ji měli pracovníci technických služeb opatřit vánočním osvětlením, které si všichni užijí poprvé v neděli kolem osmnácté hodiny.


V Lenoře budou mít i letos nasvícené vánoční stromy hned dva. „Jeden u školy, druhý u obecního úřadu. Nebude to ten vysoký smrk, ale nižší borovička," uvedla starostka Lenory Jaroslava Krnáková. Osvětlení sice pro letošní rok obec nedoplňovala, nicméně pro své obyvatele prý překvapení chystá. „Souvisí to s Vánoci a všem je představíme tuto neděli, kdy chystáme slavnostní rozsvícení výzdoby," naznačila starostka, o co jde, ale neprozradila. „To by pak přece nebylo překvapení," směje se Jaroslava Krnáková. Lenorští podobné zahájení adventu připravili již v loňském roce, byť trochu neplánovaně. „Nakonec se tu sešlo hodně lidí, takže jsme si řekli, že by z toho mohla být docela hezká tradice," dodala starostka s tím, že už na 2. prosince chystají do sokolovny od 19 hodin představení Víti Marčíka Setkání u betlému.


Ve Volarech již tuto neděli rozsvítí vánoční osvětlení na jednom z rostlých smrků vedle hotelu Bobík. „Bude to ten samý, jaký jsme ozdobili v loňském roce i se stejným osvětlením," potvrdila starostka Martina Pospíšilová. Volarští museli v loňském roce poprvé zdobit strom na jiném místě, než byli tamní obyvatelé roky zvyklí. Oba smrky před městskou knihovnou totiž napadl kůrovec a musely tedy k zemi. Náměstí již zdobí dřevěný přístřešek, pod kterým dosud stojící dřevěné muzikanty vystřídá na vánoční období betlém.


Svůj vánoční strom by měli mít i Vimperští. Jeho instalaci museli pracovníci městských lesů odložit až na pondělí. „Vybrali jsme smrk z areálu kasáren u Sloupů. Jak vysoký nakonec bude, je teď těžko říct, musí se upravit tak, aby se vešel do šachty, která má v průměru třicet centimetrů," vysvětlil jednatel městských lesů Stanislav Hlava.