Bankovek poletujících nad kruhovým objezdem si všiml František Vastl, když přijížděl z Nebahovské ulice od čerpací stanice. Tři auta kolem peněz projela a nikdo nezastavil. Sedmasedmdesátiletý bývalý policista František Vastl ale neváhal, auto odstavil na výstražná světla a začal bankovky sbírat. Všechny pak odvezl policistům na prachatické obvodní oddělení. „Překvapilo mě, když jsem viděl, jak peníze na kruháči létají. Kdo by v dnešní době nesbíral peníze. A odevzdat je, je přece povinnost,“ ujistil František Vastl.

Nálezce František Vastl.Nálezce František Vastl.Zdroj: Deník/Jana VandlíčkováPolicisté zjistili, že jde o celkem šest a půl tisíce korun. Jenže tím příběh neskončil. Jen pár minut po Františku Vastlovi se na policii objevil další nálezce, který nechce zveřejnit své jméno, a přinesl peněženku, kterou našel na stejném místě. „Tím se podařilo téměř okamžitě ztotožnit majitele. O ztracené peněžence jsme věděli dřív než on,“ popsala prachatická policejní mluvčí Martina Joklová s tím, že majitel peněženky byl pořádně překvapený, když ho policisté kontaktovali.

Jozefína Růžičková.
Paní Marmeláda boduje: Chutnala šípková i borůvková s vanilkou

Všechno ale do sebe zapadalo. Majitel peněz a dokladů Karel Novák z Mladějovic si ihned uvědomil, že tankoval na nedaleké pumpě a peněženku si položil na střechu auta, se kterým se pak rozjel na kruhový objezd a dál na Staré Prachatice. Vrácením peněz, peněženky, dokladů i platební karty tak nálezci majitele věcí nejen potěšili, ale ušetřili mu i běhání po úřadech a vyřizování nových dokladů.

Poctivý nálezce se ve středu dostavil do kanceláře ředitele územního odboru Policie ČR v Prachaticích Pavla Bártíka, který se rozhodl Františku Vastlovi za vrácení peněz poděkovat. „S odevzdáním cenností se běžně nesetkáváme, proto jsem chtěl nálezci osobně poděkovat,“ vysvětlil Pavel Bártík s tím, že běžně ze ztracené peněženky peníze zmizí, a ta pak skončí v tom lepším případě někde v odpadkovém koši. Většinou se ale ani nenajdou. František Vastl ještě pochlubil, že nejde o první nález věci. „Zhruba před rokem našel na střeše auta zaparkovaného na sídlišti v Prachaticích peněženku i s doklady,“ popsal. A před pár týdny našel zase mobilní telefon. „Majitelé věci byli rádi, když jsem jim je vracel,“ podotkl. Poděkovat nálezci osobně chce i majitel peněženky. „Dnes nemohl přijít. Předáme mu ale kontakt na nálezce,“ doplnila mluvčí prachatické policie Martina Joklová.