Řidiči ji budou využívat především ve spojení s rekonstrukcí železničního viaduktu ve Vimperku od jara příštího roku. Oficiálně ji ale město otevře v pátek 20. listopadu dopoledne.

Režim využívání, který před časem vedení vimperské radnice zvažovalo určit na povolení pro místní obyvatele, bude nakonec volný. Nicméně tato objížďka bude neoficiální a nebude nikterak značena.

Tranzitní doprava jak osobní, tak i nákladní, bude vedena po oficiálních trasách. „Není to samozřejmě nic tajného, kdo o této trase bude vědět, může ji využít a zkrátit si tak s osobním vozidlem cestu průjezdu městem. Ale musí počítat s tím, že bude stát u železničního přejezdu na semaforech,“ upozornil místostarosta Bohumil Petrášek.

Jak jsme již dříve informovali, tuto krátkou objízdnou trasu bude využívat především pro potřebu výjezdu integrovaný záchranný systém. „Technicky je to řešeno tak, že v případě výjezdu aut ze základny přes město vydá dispečer signál, který rozsvítí červenou na obou stranách objížďky a auta dostanou volný průjezd. Detailně se ale řešení ještě dopracovává, protože jde také o provázanost na signalizaci u železničního přejezdu, takže podrobnosti bychom měli znát zhruba v polovině ledna příštího roku,“ dodal Petrášek. To je dostatečná časová rezerva, protože využití náhradní trasy bude aktuální teprve na jaře příštího roku, kdy bude zahájena vlastní rekonstrukce. Ta totiž dopravu pod viaduktem zcela uzavře.

Až do jara bude doprava pod viaduktem vedena oběma jízdními pruhy. „Snad se začne s opravou v květnu příštího roku. Zdržet nás ale ještě může dokončení podchodu pro chodce,“ doplnil místostarosta Petrášek.

Termín dokončení celé opravy vimperského viaduktu je pak stanoven na přelom února a března roku 2011.