Malé čapí zobáčky zpozorovali lidé ve Strunkovicích nad Blanicí nebo v Netolicích už kolem 20. dubna. Ve Strunkovicích nad Blanicí je čapí hnízdo na komíně v zemědělském podniku. Deníku potvrdili výskyt mláďat právě pozorováním místní zaměstnanci. Čapí pár se tam střídal v krmení a hlídání potomků. Když se jeden z dospělých vrací s potravou, zahlédnou občas i dva natahující se zobáčky. Podobně je to na komíně ve Václavské ulici v Netolicích, tam Ivan Janota z Netolic napočítal čtyřčata. Na komíně v Petrově Dvoře u Netolic podle jeho informací ještě před týdnem čápi seděli na vejcích.

První čáp na jihu Čech. Ornitologové potvrdili pozorování na Budějovicku
První čáp na jihu Čech. Ornitologové potvrdili pozorování na Budějovicku

Ornitologové připravili mapu čapích hnízd. Právě tam je možné zjistit, na kterých místech letos čápi zahnízdili. První letošní čapí mláďata jsou na mapě čapích hnízd podle Gabriely Dobruské z České společnosti ornitologické jsou první letošní čapí mláďata označena oranžovými kolečky. „Čápi na vajíčkách sedí okolo 33 dnů, první čápi začali snášet zhruba v polovině března,“ uvedla. Z hnízda čapí mláďata vylétnou poprvé po zhruba dvou měsících, ještě nějaký čas se ale drží rodičů, učí se lovit a sbírat potravu a trénují na dlouhý let do teplých krajin.

Páření čápů zaznamenali pozorovatelé a zanesli do mapy také v Dubu u Prachatic, kde je hnízdo na komíně bývalého lihovaru. Poslední záznam pozorovatelé ale zapsali 8. května odpoledne. Mláďata zřejmě budou i ve Volarech. V pondělí 13. května kolem poledne tam čáp seděl na hnízdě umístěném na stejném sloupu jako v loňském roce. Loni se ve Volarech vylíhlo pět čápat, která od ornitologů dostala na konci června kroužky. Škoda jen, že žádná čapí rodinka neobsadila komín v areálu Strabagu v Prachaticích.

Čápata v hnízdě na stožáru ve Volarech okroužkovala skupina Stanislava Chvapila ve čtvrtek 22. června odpoledne.
Volarská čápata dostala „rodný list“, časem prozradí věk i místo zimoviště

Zaznamenat vyklubaná čápata není jednoduché. „Pokud nám pohled do hnízda neposkytuje webkamera, o jejich přítomnost lze usuzovat pouze z chování. Když například rodiče přinášejícího potravu, kterou rozdělují pod sebe. Jinak je třeba chvilku počkat, než bude možné zahlédnout první hlavičku,“ vysvětluje Dobruská a vyzývá veřejnost k trpělivosti. „Je lepší si počkat, než naši netrpělivost řešit prostřednictvím dronů a riskovat vyrušení sedícího rodiče,“ požádala.