Jak vypadá síla osmi mandátů z patnácti, pocítila na vlastní kůži šestice opozičních zastupitelů v Netolicích. Devět ku šesti, tak vypadala většina hlasování v pondělí večer, když k osmi mandátům Nezávislí pro Netolice přidali ještě další hlas v podobě Heleny Matějekové (NEMO).

Opozice ještě před samotným zastupitelstvem představila svoji koalici, kterou postavila i navzdory tomu, že je to koalice menšinová. Tak zvaná Trojdohoda, která se skládá z ODS, ČSSD a TOP 09 ve svém memorandu upozorňuje především na dodržování zásad demokracie. „Teď možná naše memorandum nebude úplně pochopeno, ale věřím, že časem určitě ano,“ uvedl ještě před jednáním zastupitel František Sklář.

I když dopředu bylo v podstatě jasné, že s nadpoloviční většinou mandátů se stane starostou Vladimír Pešek, přesto volba přinesla překvapení. Opozice požadovala tajnou volbu. „Nevidím důvod, veřejnost má právo vědět, kdo jak volil,“ oponoval kandidát na starostu. Devět rukou zastupitelů, ani jedna přitom z opozice, jej nominovala na starostu.

Stejná situace pak byla i při volbě místostarosty, kterým se stal Pavel Pilař.

František Sklář pak v podstatě marně žádal alespoň 
o nadpoloviční většinu opozice ve finančním výboru, opozici byla nabídnuta dvě místa ze sedmi. Upozornil zároveň na střet zájmů ve zmíněném výboru.