Ani malým obcím se nevyhýbají velké starosti. Minimálně o jednu méně ale budou mít tam, kde do říjnových komunálních voleb kandiduje jen jediná volební strana.


Oslovení starostové nechtějí příliš komentovat, zda je to odraz kvalitní práce současného zastupitelstva, nebo fakt, že komunální politika lidi v obci už přestala zajímat.


Jednou z obcí, kde se podařilo sestavit kandidátku jen jediné straně, je Dub. Tady tak mohou svými hlasy voliči dát zastupitelům na vědomí, koho by si přáli za starostu. Fakt, že je zde o složení nového zastupitelstva již nyní téměř rozhodnuto, bere současný starosta Václav Novák se smíšenými pocity. „Na jednu stranu jsem rád, že lidi, kteří kandidují, se do zastupitelstva dostanou. Na druhou stranu si nemyslím, že je to zcela dobře, protože to do určité míry může znamenat buď to, že svou práci děláme tak dobře, že lidé nemají potřebu věci měnit, nebo o tom, že je to vlastně ani nezajímá," říká.


Současná nabídka kandidátů v podstatě kopíruje z větší části aktuální složení zastupitelstva Dubu. „Jeden ze současných zastupitelů ztratil o práci v zastupitelstvu zájem a druhý, což mne mrzí víc, z důvodů pracovního vytížení další kandidaturu odmítl. To mne mrzí, protože byl v práci pro městys, byť za jinou stranu, docela aktivní. Rozhodně si ale nemyslím, že v jednobarevném složení to bude mít zastupitelstvo o tolik jednodušší," dodal starosta Dubu.
V podobné situaci je také starostka obce Dvory Vendulka Pěstová. „Nijak zvlášť to neprožívám. Sestavit kandidátku má možnost každý, i když v obcích naší velikosti to bývá často problém. Fakt, že letos mají voliči na výběr pouze z jedné kandidátky, může být dán i tím, že jsou snad s naší prací spokojení. Přece jen, jsme malá obec, takže se s lidmi potkáváme, známe jejich problémy a i oni sami za námi přijdou a říkají, co by ještě chtěli změnit nebo vylepšit. Je nás v zastupitelstvu sedm, takže se k nám snad dostanou všechny názory. Když jsou to menší věci, dají se udělat hned, u nákladnějších záležitostí je to pak často o čekání na vhodné dotační programy," doplnila starostka.


Pěčnov je mezi obcemi, kde jdou do říjnových komunálních voleb kandidáti pouze jednoho sdružení, tak trochu výjimkou. Pěčnováci si na podobný stav zvykli, protože stejné je to v podstatě od roku 1994. Po celou dobu byla ve vedení obce Hana Falářová. Ta se ve funkci místostarostky, kterou vykonávala od roku 1990, už neobjeví. Podobně jako současný starosta Josef Král už totiž nekandiduje. Aktuální kandidátka v Pěčnově má přitom poměrně nízký věkový průměr, což je podle slov Hany Falářové dobrá zpráva. „Když je zastupitelstvo, ozývají se hodně právě mladí, co by chtěli. myslím si, že je jen dobře, pokud dostanou příležitost opravdu něco dělat," zvažuje místostarostka.


Jedinou změnou, která v nabídce pro voliče v Pěčnově za celá ta léta nastal, bylo snížení počtu členů zastupitelstva, který klesl od roku 2006 z devíti na sedm. „Jiné strany tu nikdy ani nebyly. Lidi ani nikoho jiného nechtějí. Také jsme poměrně malou obcí a zájem lidí o práci v zastupitelstvu moc není. Ale uvidíme, jak to dopadne letos, protože se kandidátka docela omladila," říká místostarostka. Od roku 1994 se v Pěčnově postupně navyšoval jak počet stálých obyvatel, tak i voličů. To má ale svá pro i proti. Jak připouští místostarostka, ne všichni noví obyvatelé obce mají o veřejné dění takový zájem, jak by se na malé obci čekalo.


Konec konců to dokládá i volební účast. Zatímco v roce 1998 měla obec 37 oprávněných voličů a účast při volbách byla 100 procent, při minulých volbách už bylo na tamním seznamu voličů 94 jmen, ale k volbám dorazilo jen necelých 46 procent voličů. „To je svobodné rozhodnutí každého voliče, ale zájem o volby obecně klesá. Do určité míry je to způsobeno i tím, kdo tu vyrostl a kdo se sem teprve přistěhoval. Moji synové tu bydlí oba a z vesnice by nikdy nešli. Na druhou stranu je tu hodně nových lidí, kteří mají postaveno, jak se tu říká, na novém Pěčnově. Tam jsou hlavně mladí a spíš tu jenom bydlí, takže dění v obci táhne pořád hlavně ta stará garda nad padesát let, která bydlí v původní staré obci. Ale je to dáno dobou i tím, že v nové části Pěčnova bydlí hodně ti, kteří pracují v zahraničí i o víkendech a moc tu nejsou. Ale snad se to po volbách zlepší, protože kandidátka je namíchaná jak z lidí ze staré, tak nové části Pěčnova," věří místostarostka Hana Falářová.