"Nejde jen o vznik samostatného Československého státu, ale připomeneme si 190. let od první písemné zmínky o Kubově Huti, 160. let od vzniku Národního parku Šumava společně s Pavlem Hubeným jeho současným ředitelem a 55. let chráněné krajinné oblasti Šumava," takto mně uvedl do programu starosta Kubovy Huti Zbyněk Klose.

Vše začalo ve 14. hodin, moderátor Josef Bejček představil program a řekl několik slov o Kubově Huti. Poděkoval starostovi Kubovy Hutě Zdeňkovi Klosemu za uspořádání této akce. ,,Jsme tady na vrchu svahu Školní, kde se v zimně učí lyžovat. Dnes zde oslavíme několik zajímavých událostí, z nichž hlavní je vznik Československého samostatného státu před sto lety a dozvíme se o tom, jaké to bylo, když 28. října 1918 vznikl,“ uvedl moderátor.

Vše zahájila skupina GOJI z Hradce Králové se svým zajímavým programem světových hitů prověřených časem a napříč kontinenty a byla to pěkná jízda na úvod. Po nich přišli, či si sedli pod pódium čtyři páni v krásných mysliveckých kamizolách. Byli to fořti milí lesa páni, kteří zanechali v Kubovohuťském revíru významné stopy. Fořti Jan Beran, Karel Klose, Václav Vachta a Jan Vykydal zavzpomínali krátce na to, jak ve zdejších lesích a Boubínského svahu pracovali a jaké byly jejich zážitky v různé době a čase, kdy nejtěžší byla zima a nejhezčí čas jelení říje. Za jejich pěkné povídání a zejména za celoživotní práci jim předali malý dárek Zbyněk Klose a Milan Zevl za Lesy ČR závod Boubín Vimperk.

Po mysliveckém vzpomínání přišli na pódium Plavci s Honzou Vančurou a Irenou Budweiserovou. Známí umělci, kteří baví publikum více než padesát let, zazpívali známé šlágry, od Vím, vím, Pole s Bavlnou po Inženýrskou a končilo se stylově písní Až na vrcholky hor. Pěkné vzpomínání, kdy si mnozí společně s interprety zazpívali.

Po hudbě přišel Pavel Hubený ředitel Národního parku Šumava, který pojal svůj výstup, jako položte otázku, já na ni odpovím a dotazů bylo dost. Pan ředitel odpovídal a další zvídavé otázky na kůrovce, na polom v Boubínském pralese, k CHKO Šumava a Bílé stopě. Pan ředitel vždy fundovaně a vtipně odpovídal a bylo příjemné zpestření podvečera. Po povídání přišel Martin France zpěvák, herec a producent v jedné osobě. Na Kubově Huti se představil, jako zpěvák a bylo to pěkné vystoupení s průřezem muzikálových písní. Po muzikálu přišlo druhé vystoupení skupiny GOJI. Po hudbě přišel PhDr. Ladislav Čepička. Ten v audioprojekci provedl přítomné vznikem samostatného Československého státu. Ukázal, jak to vše vzniklo, jak pokračovalo a též jak smutně končilo s nástupem fašismu. Kamarádí z pískoviště bluegrasoví muzikanti z Písku změnili hudební styl a naladili na dobu, kdy Robert Křesťan a jeho následovníci ho sem dovezli.

Po nich pod pódiem vyprávěl Roman Hajník o železnici. Vždyť ta ke Kubově Huti patří přes to let a jde o pěknou historii. Od roku 1900, kdy v červenci toho roku přijel na nejvýše položenou stanici v Československu první vlak, se zde jezdí dodnes. Vlaky, okolní příroda, lidé, jízdenky a Silvestrovské jízdy plné zajímavých převleků dané doby - to bylo poutavé vyprávění. No a kdo má doma nějaké ty zajímavé jízdenky z dávné i nedávné doby, zavezte je do Vimperka, kde má sídlo Stifterův pošumavský železniční spolek Vimperk, kde je pan Hajník předseda a má jich doma 600 000. Tak to je panečku sbírka, co říkáte. Blok hudby a po ní Jaroslav Pulkrábek, který přivezl to nejlepší ze svých fotografií, a na závěr Kubovohuťský pěvecký sbor.

Programem provázely nádherné fotografie nejznámějšího šumavského fotografa Vladislava Hoška. Jaro, léto, podzim, zima, lesy, hory, háje i mokřady a bažiny zkrátka nádhera, za což mu patří od pořadatelů velký dík.

Byl to velmi pěkný den ve výšce 1020 metrů nad mořem. Kubovohuťským se oslava stého výročí vzniku samostatného Československého státu podařila společně s dalšími výročí z úvodu.

Ladislav Beran