Online reportáž

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkHejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská uvedla, že na jihu Čech zatím nemáme potvrzený žádný případ koronaviru ani podezření. „Myslím si, že je to otázka času, kdy koronavirus dorazí na jih Čech,“ sdělila a potvrdila, že Krajský úřad Jihočeského kraje zaznamenal 127 telefonátů.

„My jsme vyhodnotili minulá opatření. Konstatuji, že linky, které jsme zřídili, jsou opravdu vytížené a ukazuje se nám určité spektrum dotazů. Lidé, kteří se vracejí z rizikových oblastí skutečně na linky volají a dostává se jim příslušných pokynů,“ komentovala situaci hejtmanka.

Doplnila, že Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje nyní zřizuje další linku. "Chtěli bychom, aby kontakt mezi námi a obyvatelstvem byl co nejužší, protože jedině tak můžeme rychle reagovat na nastalou situaci.“

Podle slov hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské je k pondělku pravděpodobně 80 lidí v domácí karanténě.

Doporučení hejtmanky:

Hejtmanka Ivana Stráská také nedoporučuje výjezdy do zemí, kde je nyní koronavirus. „Já bych chtěla znovu zopakovat pro všechny, kteří přijíždějí z rizikových oblastí, kterými je pro nás především severní Itálie, aby se chovali zodpovědně vůči své rodině, sami sobě a svému okolí. Také, aby kontaktovali hygienickou stanici telefonicky. Případně telefonicky kontaktovali svého obvodního lékaře,“ vysvětlila. Hejtmanka dále upozornila na návštěvy seniorů, pokud se někdo vrátí například z Itálie. „Senioři jsou nejohroženější kategorií obyvatelstva. Pokud jste se vrátili z nějaké rizikové destinace, zvažujte prosím návštěvu svých rodičů a prarodičů,“ zdůraznila.

Nemocnice v Jihočeském kraji mají v tuto chvíli dostatek ochranných prostředků.

Podle jejích slov nepřispívají současné situaci velké hromadné akce. „Apeluji na všechny, aby nejen zvažovali cestu do rizikových oblastí, ale, aby také zvažovali konání akcí, kde se setkává velké množství lidí,“ řekla s tím, že není žádná jiná prevence, než dodržovat hygienu, dodržovat určitý odstup, sledovat lidi, kteří mají projevy virózy. „A je potřeba si pečlivě mýt ruce,“ shrnula hejtmanka.

Domácí karanténa je nařizována podle ní tehdy, jestliže člověk přijel z nějaké rizikové oblasti. „Znamená to, že on by se měl zdržovat kontaktu s dalšími lidmi, nicméně v této chvíli to neznamená uzavření jeho domácnosti. Ostatní členové domácnosti by měli dodržovat určitá pravidla v kontaktu s ním, ale nejsou omezeni do té doby, dokud se neprojeví samozřejmě nějaké další příznaky,“ upřesnila.

Hejtmanka také uvedla, že Jihočeský kraj je v kontaktu se středními školami. „Nechali jsme si zpracovat přehled všech škol, které byly a které mají záměr cestovat do destinací, kde se vyskytuje koronavir. Doporučujeme zvážit tuto cestu. Znovu opakuji, jakmile máte jakékoliv příznaky, kontaktujte hygienu, je potřeba se chovat tak, abychom nenakazili další lidi."

Situace na jihu Čech:

Také na webových stránkách Třeboně najdou obyvatelé informace o tom, jak se zachovat v případě podezření z nákazy nebo po návratu z rizikových oblastí. "Vím, že několik obyvatel města bylo minulý týden na organizovaném zájezdu v Itálii. Po návratu volali na hygienu, co mají dělat, a tam jim řekli, že nešlo o rizikovou lokalitu a mohou normálně jít do práce, neplatí pro ně žádná další opatření," uvedl starosta Jan Váňa. Co se týká lázní, kam jezdí individuální klienti z celé republiky, tak tam každý vyplňuje hned při příjmu dotazník. "Ptáme se klientů, kde se pohybovali, zda nebyli v některé z ohrožených oblastí. Dostanou také poučení, jak se mají chovat ohledně hygieny a mytí rukou. A do třetice od nás dostanou vytištěnou informaci o tom, co mají dělat v případě příznaků chřipky. Zatím se ale v lázních žádný rizikový případ neobjevil a věříme, že ani neobjeví," dodal starosta.

V jindřichohradeckém okrese byly v uplynulém týdnu jarní prázdniny. Dnes se žáci a studenti vrátili do lavic a školy začaly zavádět doporučená opatření proti možné nákaze novým koronavirem. "Respektujeme nařízení krajského úřadu. Na webové stránky jsem už minulý týden umístila seznam krizových center a informačních telefonních linek. Maminka jednoho studenta dnes ráno volala do školy, že se vrátili z Itálie a na doporučení lékaře má její syn zůstat v domácí karanténě. Jde ale pouze o preventivní opatření, žádná panika není na místě. Rodičům, kteří k nám volají a ptají se, radím, aby kontaktovali pediatra nebo krajskou hygienickou stanici, a v případě karantény nebo potvrzení nákazy nám dali vědět," uvedla ředitelka jindřichohradeckého gymnázia Lenka Vetýšková.

Vedení 1. ZŠ v Jindřichově Hradci během dopoledne provedlo ve třídách mezi dětmi průzkum, aby se dozvědělo, kde školáci trávili jarní prázdniny. "Také jsme měl telefonáty od rodičů, kteří se ptali, co mají dělat, když v Itálii byli. Nakonec jsme se domluvili, že jejich děti dnes zůstanou pro jistotu doma a dál se budou řídit doporučením lékařů nebo hygieniků. Některé děti, které byly lyžovat v Itálii, ale ve škole jsou. V tuto chvíli je to na rozhodnutí rodičů, zda děti do školy pošlou nebo ne," uvedl ředitel školy Luděk Možíš. Také tato škola vyvěsila na webových stránkách informace s kontakty a doporučením, jak při jakémkoliv podezření postupovat. "Chceme také zvýšit rozsah a intenzitu dezinfekce na škole. Bohužel už jsme nikde ve městě ani u dodavatelů nesehnali dezinfekční mýdla. V každé třídě jsou ale běžná mýdla a učitelé děti poučí o tom, aby si častěji a správným způsobem myly ruce. Úklidové prostředky jako Savo nebo Sanitol samozřejmě uklízečky k dispozici mají, zásoba je minimálně na měsíc," dodal ředitel. Škola také jedná s krajským úřadem o dodání dezinfekčních prostředků včetně nádob k připevnění na zeď na chodbách.

Vedení Městského ústavu sociálních služeb Strakonice (MěÚSS) rozhodlo s okamžitou platností o omezení návštěv ve všech svých střediscích. "Žádáme touto cestou rodinné příslušníky a známé našich uživatelů, kteří se pohybovali v rizikových oblastech nebo byli v kontaktu s osobami, které se z inkriminovaných oblastí vrátili, popřípadě sami pociťují příznaky nachlazení či chřipky, aby svou návštěvu odložili a nevystavovali tak své blízké dalšímu riziku šíření onemocnění," uvedla ředitelka MěÚSS Dagmar Prokopiusová. Stalo se tak dle informací z tiskové konference po jednání Bezpečnostní rady státu a na základě doporučení předsedy vlády ČR Andreje Babiše ve věci zabránění šíření koronaviru na území ČR a s ohledem na zdraví uživatelů i zaměstnanců MěÚSS Strakonice. Omezení je platné od 2. března až do odvolání.

„Nepodceňovat, nepřeceňovat, postupovat uvážlivě,“ to jsou tři rady, které k situaci ohledně nového koronaviru zmiňuje ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. Samozřejmostí je podle něj dodržování hygienických pravidel. Lidé by se měli vyvarovat přátelských polibků na pozdrav, měli by si častěji umývat ruce a při kýchání si nepřekrývat ústa rukou, ale rukávem. Pokud se lidé vrátí z rizikových oblastí, nebo přišli do kontaktu s osobou, která je riziková, rozhodně by neměli chodit do strakonické nemocnice, která ani infekční oddělení nemá. „Samozřejmě vybaveni pro takové situace jsme. Máme roušky, respirátory, plastové ochranné brýle, jednorázové ochranné pláště, prodloužené gumové rukavice. Ale strakonická nemocnice není ten, kdo má tyto případy primárně řešit. Je to v kompetenci praktických lékařů a hygieny, na ty se musejí lidé obracet. I možnou nařízenou karanténu řeší hygiena, která může také vystavit neschopenku, a to až po dobu čtrnácti dní, kdy musí být člověk v karanténě,“ zmínil Tomáš Fiala.

Kvůli koronaviru jsou v domácí karanténě na Strakonicku čtyři lidé, kteří se vrátili z dovolené v Itálii. Jsou doma už přibližně týden a zatím nemají žádné příznaky nemoci. Potvrdila to v pondělí 2. března dopoledne Pavla Švecová z územního odboru Krajské hygienické stanice ve Strakonicích. Podle ní se ale situace vyvíjí a může se každou chvíli měnit. „Lidé, které máme v karanténě, byli zodpovědní, a po příjezdu z Itálie se nám nahlásili sami. Sestavili jsme anamnézu a na jejím základě vydali rozhodnutí o domácí karanténě,“ dodala Švecová.

Pavla Švecová se jako zástupce hygieny účastnila pondělní epidemiologické komise na městském úřadě ve Strakonicích, kde byli také zástupci vedení města, krizový manažer města a zástupci strakonické nemocnice, záchranky a Českého červeného kříže ze Strakonic. Na jednání nepadlo ze strany hygieny rozhodnutí o tom omezit některé veřejné akce nebo uzavřít místní instituce. „Zatím tu žádný potvrzený případ koronaviru nemáme, tak nebyl důvod. Ale samozřejmě si každý musí zhodnotit sám, jestli a kam půjde a jestli chce v tuto dobu vycestovat do zahraničí. Já bych to nedoporučovala,“ zmínila z postu odborného rady na oddělení epidemiologie Pavla Švecová.

Pokyny z krajského úřadu se řídí také českokrumlovské gymnázium. "Rovněž jsme ve spojení s krajskou hygienickou stanicí," doplnila ředitelka Gymnázia Český Krumlov Hana Bůžková. "Kantoři také obdrželi a rozdali letáčky pro studenty, aby věděli, jak se ohledně koronaviru mají chovat. Kromě toho o jakémkoliv výjezdu studentů naší školy dáme vědět krajské hygienické stanici. Zatím jsme v v žádné z rizikových oblastí nebyli a ohledně budoucích výjezdů do zahraničí budeme zjišťovat souhlas či nesouhlas rodičů. V případě nesouhlasu akci zrušíme. Nechceme nikoho ohrozit. Více se nyní udělat nedá." Ohledně letních zájezdů, například do Francie, škola vyčkává, jak se situace vyvine. Pokud se i v té době šíření viru nezastaví, škola zájezdy odpíská.

Vedení Nemocnice v Českém Krumlově se ohledně nejnovějších opatření proti šíření koronaviru zařídí až po zítřejší ranní schůzce v krajské nemocnici. "Zatím jsme neobdrželi nejnovější pokyny, čekáme na oficiální ´kuchařku´, jaká opatření máme zahájit," sdělil včera ředitel českokrumlovské nemocnice Jindřich Florián. "Větší obavu než z koronaviru, mám ze zavedení případné karantény pacientů, protože pak bychom museli nemocnici pro veřejnost nejspíše uzavřít."

Lékárna Dr. Max na třídě 9. května v Táboře je bez roušek a desinfekčních gelů. Nakupující o tom informuje leták na vstupních dveřích. "Oboje zmizelo takřka okamžitě," potvrdila lékárnice Lenka Choutková.Lékárna Dr. Max na třídě 9. května v Táboře je bez roušek.Zdroj: Deník / Jiří Dintar

Město Kaplice žádná mimořádná opatření na obranu před útokem koronaviru nepodniká. "Nejprve jsem uvažoval o tom, že pořídíme roušky, to ale nemá význam," sdělil starosta Kaplice Pavel Talíř. "Na webových stránkách města visí, co mají lidé dělat, kdyby měli podezření na příznaky onemocnění koronavirem. Když bylo to bylo skutečně potřeba, řídili bychom se metodikou hygienické stanice. Myslím si ale, že se kolem toho spíše vyvolává zbytečná panika, na chřipku umírá víc lidí."

Město Jindřichův Hradec v tomto okamžiku postupuje podle dohody s krajským úřadem, hygienickou stanicí a nemocnicí. "Máme připravená opatření, která vyplývají ze zákona. Nicméně v současné době se jedná o opatření, která nijak nezasahují do běžné činnosti a života obyvatel našeho města. V první řadě je třeba respektovat doporučení, která byla vydána na letácích a zveřejněna v médiích. A protože v našem okrese včera skončily jarní prázdniny, tak bych chtěl všechny obyvatele Jindřichova Hradce vyzvat, pokud byli lyžovat v rizikových oblastech v Itálii, aby postupovali přesně podle doporučení. Jinak ale nedochází k žádným omezením a žádná z připravených krizových opatření zatím nerealizujeme," uvedl starosta Stanislav Mrvka.

Studenti pražské zemědělské univerzity zůstávají dva dny doma

Jednadvacetiletá Dominika Váchová z Jindřichova Hradce studuje ve druhém ročníku oboru kynologie na České zemědělské univerzitě v Praze. "Profesor, který u nás přednášel, je jedním z nakažených koronavirem. Dnes ráno mi volali kamarádi, že na ČVUT, kde ten samý profesor obhajoval doktorát, vyhlásili mimořádné prázdniny. Tak jsem hned hledala nějaké informace z naší školy, ale nic se nikde nedělo, tak jsem do školy odjela. Během cesty ale přišla emailem zpráva, že ve škole zasedl krizový štáb a rozhodl, že se škola zatím na dva dny uzavře, ať tam nejezdíme. Vrátila jsem se tedy zpět. O dalších opatřeních se rozhodne v nejbližší době," uvedla studentka.

Od pondělí 2. března je Domov seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích uzavřen pro vstup rodinných příslušníků obyvatel a veřejnosti, a to s ohledem na vývoj situace koronaviru v České republice. Podle slov Hany Vojtové, ředitelky zařízení, se jedná o preventivní opatření s cílem maximalizovat ochranu obyvatel domova seniorů. "Od pondělí 9. března pak budou platit omezené návštěvní hodiny vždy od 13 do 15 hodin s tím, že návštěvy budou nosit roušky," uvedla ředitelka domova.
Základní škola Smetanova ve Vimperku rozeslala rodičům dětí informace, které vydala krajská hygienická stanice. "Zároveň jsme se rozhodli, že s dětmi nebudeme v letošním školním roce cestovat do zahraničí. Měli jsme to sice v plánu, ale neměli jsme ještě nikde nic pevně rezervováno," vysvětlila ředitelka Dagmar Rückerová. Doplnila, že děti učitelé nabádají k dodržování hygienických návyků. "Ale citlivě, nechceme děti děsit," poznamenala.

Zákaz návštěv zatím nevydala prachatická nemocnice. Podle slov Michala Čarvaše, ředitele nemocnice, zatím neobdrželi žádné pokyny v tomto smyslu od hygieniků. "Každopádně, jsme připraveni i na případ, že by k nám pacient s podezřením na toto onemocnění přišel," poznamenal.
Rodičům školáků zaslala informace o hygienických opatřeních Hana Bolková, ředitelka Základní školy v Národní ulici v Prachaticích. Zároveň v pondělí ráno rozeslala dotazník, aby zjistila aktuální nemocnost u dětí. "Ta je jedenáctiprocentní. Ptali jsme se i na případnou návštěvu například Itálie, ale žádné z dětí v ní aktuálně nebylo," doplnila.

Domov pro seniory Kaplice se řídí pokyny zřizovatele, tedy kraje, a Krajské hygienické stanice. "A ty jsou zcela jasné," říká ředitelka domova Vladimíra Holczerová. "Jsou podobné jako při chřipkové epidemii. Také předběžně u návštěvníků domova zjišťujeme, jestli se nepohybovali někde v ohniskách nákazy." Jinak návštěvy klientů domov nijak neomezuje. Všichni také mají v domově k dispozici patřičné antibakteriální prostředky a ochranné pomůcky.

Na situaci ohledně možné nákazy novým koronavirem zareagovala i jindřichohradecká nemocnice, která už na konci minulého týdne vydala informační leták, který místním obyvatelům doporučuje, jak se mají v případě podezření z nákazy nebo při návratu z postižených lokalit chovat.

„Existují dvě skupiny situací, do kterých se veřejnost může dostat. Pokud se vrací z rizikových oblastí a nemají žádné příznaky onemocnění, tak by se měli telefonicky hlásit na Krajské hygienické stanici. Pokud mají projevy chřipkového onemocnění, ale jejich stav není vážný a nemají velikou dušnost, tak by měli zůstat doma, neměli by navštěvovat ordinace praktických lékařů ani urgentní příjem. Měli by telefonicky informovat svého obvodního lékaře, který mu potom ve spolupráci s hygienickou stanicí doporučí další opatření,“ uvedl člen představenstva Nemocnice Jindřichův Hradec Vít Lorenc. "Závažné případy jsou pak převáženy na infekční oddělení českobudějovické nemocnice. Není ale třeba propadat panice. Jindřichohradecká nemocnice je připravená na krizové varianty, pokud by došlo k epidemii ve větším rozsahu. Máme k dispozici krizový plán, který jsme schopni velice rychle realizovat,“ dodal Vít Lorenc.

Město Písek zveřejnilo prostřednictvím svých facebookových stránek vyjádření starostky Evy Vanžurové k dění kolem koronaviru adresované obyvatelům města. "Ráda bych všechny ujistila, že město Písek a hlavně bezpečnostní rada ORP Písek sleduje veškeré dění kolem této záležitosti," uvádí starostka s tím, že město je v kontaktu s krajským úřadem, českobudějovickou nemocnicí i ministerstvem. "Není důvod k panice," apeluje Eva Vanžurová na Písečáky.

Dačická nemocnice pravidelně informuje své zaměstnance a samozřejmě i pacienty o aktuálním stavu výskytu koronaviru. "A sháníme roušky. Dodavatelé nám sdělují, že mají prázdné sklady a nejsou schopni roušky dodávat. Nějaký základ sice máme, ale to je pouze pro naše potřeby v případě setkávání se s nemocnými lidmi. Pacientům radíme, aby ve společných prostranstvích, jako například v hromadné dopravě, věnovali pozornost základním hygienickým opatřením. Aby nekýchali do prostoru, neprskali kolem sebe, ale snažili se chránit sebe i ostatní. A hlavně aby si řádně myli ruce. Na stránkách českobudějovické nemocnice je k dispozici video, které ukazuje, jak se mají ruce správně mýt," uvedla ředitelka Nemocnice Dačice Miroslava Člupková. Zákaz návštěv nemocnice zatím nezavedla, ani v souvislosti s chřipkovou epidemií. "Nemocnili jsme letos neuzavírali. Snažíme se instruovat i zaměstnance, aby kýchající a prskající návštěvy k pacientům nepouštěli. To je zásadní věc. Myslím, že by si každý z nás měl uvědomit, že neohrožuje jen sám sebe, ale i okolí. Buďme k sobě slušní," dodala ředitelka.

Co dělat?

Pokud se u někoho, kdo byl v těchto regionech v průběhu uplynulých čtrnácti dnů objevily příznaky (teplota, kašel, dušnost), měl by podle doporučení hygieniků postupovat takto:
Pokud jste doma, nikam nechoďte. Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi
Často si myjte ruce mýdlem a vodou, používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu
Při kašli se zakrývejte ústa a nos jednorázovým kapesníkem nebo použijte rukáv, ne ruce!!!
Telefonicky kontaktujte v pracovní době svého praktického lékaře. Mimo pracovní dobu kontaktujte lékaře na Infekčním oddělení Nemocnice České Budějovice na tel. 387 874 656
Pokud jste pozváni k vyšetření na Infekční oddělení, nejezděte hromadným dopravním prostředkem
Pokud je to možné, nasaďte si ochrannou roušku!

Pokud byla osoba v rizikové oblasti a nemá příznaky, měla by postupovat takto:
Kontaktujte v pracovní době telefonicky pracoviště protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje se sídlem v Českých Budějovicích na níže uvedených telefonních číslech, to rozhodne o příslušných protiepidemických opatřeních včetně karantény
387 712 326
387 712 212
387 712 380
387 712 321
387 712 310
387 712 320
387 712 211
387 712 312
387 712 210
Kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře a požádejte ho o vystavení potvrzení o nařízení karantény
Po celou inkubační dobu – 14 dnů od možné nákazy zůstaňte doma, nikam nechoďte. Vyhněte se kontaktu s ostatními lidmi
Často si myjte ruce mýdlem a vodou. Popřípadě používejte dezinfekční prostředky na bázi alkoholu
Pokud se objeví příznaky jako teplota, kašel, dušnost, kontaktujte telefonicky lékaře Infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice na tel. 387 874 656
Pokud jste pozváni k vyšetření na Infekční oddělení Nemocnice České Budějovice, nejezděte hromadným dopravním prostředkem

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník