Na to, že musejí ručně vybírat například použité papírové plenky, vlhčené ubrousky nebo použité především dámské hygienické potřeby, jsou v podstatě už zvyklí. Nepřekvapují je ani obvazy, které dobrovolníci nedávno našli při úklidu Živného potoka.


„Stává se, že na česlech najdeme například kosti, které, zřejmě po jídle, lidé prostě spláchnou do záchodu. Nejen, že to do kanalizace nepatří, ale je tu i riziko, že si samotní majitelé odpadu prostě ucpou odpadní trubky záchodu," varuje vedoucí prachatického střediska ČEVAKu František Tomčány.


Obrovský problém v kanalizaci způsobuje olej. Po smažení totiž nepatří do odpadu, ale měl by být sbírán do nádob a následně umístěn do kontejneru, který je přímo k tomu určený. „Ztuhlý olej kanalizaci ucpává. Proto už děti na základních školách učíme, co všechno by se nemělo z domácností do kanalizace vůbec dostat," doplnila Jitka Kramářová, tisková mluvčí společnosti ČEVAK.


František Tomčány připustil, že se opravdu občas nestačí divit, co všechno se na česlech prachatické čističky zachytí.


V posledních letech se ale podle něho například nestalo, že by našli použité injekční jehly nebo stříkačky. „I proto si myslím, že do Živného potoka se nedostaly z kanalizace přes odlehčovací trubky, ale že je do potoka někdo vhodil přímo z jeho břehu," doplnil.