Stěžejním a tedy nejnáročnějším či nejnákladnějším bodem její činnosti je bezesporu Dům klidného stáří v Pravětíně, ve kterém poskytuje ubytování seniorům odkázaným na pomoc druhých.
„Jsme zařízení vyloženě rodinného typu, neboť zde máme jen šestatřicet lůžek. V denní službě se o naše klienty starají čtyři pečovatelky v přímé péči, dvě pak připravují různé aktivizační činnosti, jedna sociální pracovnice a v neposlední řadě zdravotní sestra. Tedy osm pracovníků na 36 klientů, což je naprosto nepochopitelné pro podobná zařízení, kde si v některých případech musí vystačit se dvěma zaměstnanci i na devadesát lidí,“ představila dům v Pravětíně ředitelka vimperské oblastní charity Dana Marková.
Letošní rok byl z pohledu Oblastní charity Vimperk poměrně úspěšný. Díky mimořádným darům si mohli zakoupit nové auto či polohovací lůžka, zateplit budovu a vybudovat venkovní terasu. Další, stotisícový dar pak přišel od jednoho z uživatelů služeb charity a posloužil na nákup elektrocentrály, která se v minulosti ukázala jako nepostradatelná v případě přírodních katastrof. To vše doplňuje celá řada zdánlivých drobností, které však výrazným způsobem ovlivňují jak prostředí, tak i péči. Ať již jde o novou sedací soupravu, televizi, pračku a podobně.

Jaroslav Pulkrábek

Více v tištěném vydání v pondělí 19. ledna 2009.