Naposledy před deseti lety Městská správa domů a bytů nechala přestavět koupelny v panelových domech. Tehdy to bylo v ulici Pod Hradbami. V letošním roce se stavební práce podle slov starosty Martina Malého přesunou na sídliště, přesněji do ulice Česká.
Jednatel správy bytů Jiří Vejvoda odhaduje cenu za jednu koupelnu na dvě stě tisíc korun. „Další opravy pak plánujeme na příští roky, najednou to nezvládneme," řekl.


Firmu, která provede opravy koupelen ovšem vybíráte pro dva vchody. Proč neopravíte všechno najednou?
Jiří Vejvoda: Konečné rozhodnutí ještě nepadlo. Situaci vyhodnotíme podle ceny. Zatím známe jen částku od projektovaných nákladů. V každém případě se letos pustíme do čísla popisného 667.


Odhad nákladů na opravu ale máte. Kolik bude stát rekonstrukce jedné koupelny?
Jiří Vejvoda: Podle projektanta to může být přibližně dvě stě tisíc korun. Jestli je ale částka reálná, se dozvíme zhruba za měsíc. Podle toho také uvidíme, kolik koupelen jsme v letošním roce schopni opravit. Chceme letos vyměnit pět výtahů a právě Česká 667 je jedním z těch domů, kde bude výtah měněn.


Může se stát, že nebude potřeba opravovat koupelen sedmnáct. Někteří nájemníci mohli do koupelen investovat vlastní peníze. Plánujete nějaké vyrovnání?
Martin Malý: Postupovat budeme jako v případě výměny okem. Tedy pokud si někdo koupelnu zrekonstruoval sám a úpravy v bytě oznámil a dostal k tomu svolení správy domů a bytů, náklady jim po domluvě uhradíme, ovšem pouze vybavení standardní.


Zmínili jste, že opravy chcete provádět během prázdnin. Jak dlouho potrvají?
Martin Malý: V tuto chvíli zatím nedokážeme říct, jak dlouho mohou trvat práce v jednom bytě. Chceme ale termín omezit na minimum. S největší pravděpodobností se bude pracovat po jednotlivých patrech. A léto jsme vybrali záměrně, děti mají prázdniny, je velmi pravděpodobné, že budou mimo domov třeba na letním táboře nebo u babiček. Nájemníci bývají na chatách a chalupách, tak předpokládáme, že chod domácností omezíme co nejméně. V tuto chvíli nemůžeme ale říct, zda se to podaří. To uvidíme až po domluvě s firmou, kterou vybereme. Přesný harmonogram bude někdy v červnu. S opravami začneme v červenci. Odhadem v září by mohlo být hotovo.


S opravou koupelen souvisí také odstávka vody v jednotlivých bytech. Jak ji vyřešíte?
Martin Malý: V tuto chvíli už neobsazujeme volné byty v domě. Chceme totiž nabídnout nájemníkům možnost využívat sociální zařízení v prázdném bytě, když se zrovna bude opravovat ten jejich. S omezením pro nájemníky počítáme a hledáme nejlepší způsob řešení.


Zatím máte v plánu nové koupelny ve dvou domech. Budou se koupelny opravovat také jinde?
Martin Malý: Už před časem jsme řekli, že po dokončení zateplování a výměny oken se pustíme do oprav uvnitř domů. Ano, budeme pokračovat dál. Už v letošním roce bude součástí oprav koupelen také výměna linolea v předsíních a podle potřeby také v kuchyních nebo jídelnách. Možná dojde i na kuchyňské linky a elektrospotřebiče.