Nejpozději do konce srpna se zaplní budovy bývalého učiliště a internátu v Netolicích sbírkovými předměty a exponáty.


Objekty zůstaly po sloučení bývalého učiliště se Střední školou Vimperk v roce 2012 prázdné. Bývalé vedení Netolic sice v té době přišlo s návrhem, aby i nadále sloužily pro vzdělávání, nicméně se změnou politické reprezentace Jihočeského kraje se změnil i náhled na využití majetku. V loňském roce pak získalo budovy do správy Prachatické muzeum.


To je ale nebude využívat samo. Podle ředitele Prachatického muzea Pavla Fencla se začínají budovy postupně zaplňovat sbírkovými předměty. „Objekt školy bude nadále sloužit sesterským organizacím zřizovaným Jihočeským krajem, především Alšově jihočeské galerii, Regionálnímu muzeu v Českém Krumlově a také Jihočeskému muzeu v Českých Budějovicích. A pochopitelně prostory bude využívat i Prachatické muzeum," shrnul Pavel Fencl.


Problém v nedostatku prostoru pro uložení sbírek je dlouhodobý a potýkají se s ním všechny organizace, stejně jako Prachatické muzeum. Podle jeho ředitele počítá Jihočeský kraj výhledově se zřízením centrálního depozitáře v Českých Budějovicích. „Ale to je záležitost v řádu několika let. Do té doby, než se podaří tento záměr uskutečnit, budou sloužit Netolice," doplnil.


Když před zhruba rokem přebíralo Prachatické muzeum do své správy objekty bývalého učiliště, plánoval Pavel Fencl i několik pracovních míst, kde by se uplatnili místní lidé. A to se i stalo. „Momentálně v Netolicích pracují dva zaměstnanci, kteří byli přijati z řad místních obyvatel. Působí tam správce objektu a současně pracovník, který se podílí na činnosti skenovacího pracoviště a také archivářka. Naše pracoviště bude sestávat z prostor depozitářů a tak zvaného dokumentačního centra. Naším cílem je naši podsbírku fotografií, tisků a tiskovin převést do digitální podoby, což je práce na několik let," nastínil ředitel Prachatického muzea.


Ještě minulý rok se zdálo, že by nové prostory mohly nabídnout zázemí i pro objemnější předměty, zejména zemědělskou techniku a podobně. Tenhle záměr ale bude muset ještě nějaký ten rok počkat. „Pokud se týká objemnějších sbírkových předmětů, zejména tedy zemědělské techniky, tento záměr bude možné realizovat až po vystěhování kolegiálních depozitářů. Regionální muzeum v Českém Krumlově sem totiž již začalo stěhovat depozitáře z prostor, které využívalo na základě nájemní smlouvy. Ta končí a muzeum nutně potřebuje přestěhovat velkou část, čímž zaplní prakticky třetinu kapacity objektu. Podobné je to v případě Alšovy jihočeské galerie a o zbylou třetinu se Prachatické muzeum dělí s Jihočeským muzeem v Českých Budějovicích," připustil Pavel Fencl.


Vše doposud řečené se ale týkalo pouze bývalých školních prostor. Muzeum ovšem získalo do správy také bývalý domov mládeže, tak říkajíc přes ulici. I ten má své využití jasné. Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích využije bývalý internát pro archeologické nálezy. Ty mají tak trochu zvláštní osud a na jih Čech se vracejí po zhruba dvaceti i více letech.


Podle historika Prachatického muzea Františka Kubů sem budou umístěny sbírky, které jsou dosud v depozitáři krajského muzea v Plzni. „Jedná se ale o o archeologické nálezy pocházející z jižních Čech. V minulosti totiž byla obě pracoviště spojena a plzeňské pracoviště obhospodařovávalo jak západní, tak jižní Čechy. Výzkumy z té doby a jejich výsledky končily v Plzni," vysvětlil. Na základě dohody budou archeologické předměty z jižních Čech převezeny do Netolic. „To je důležité i pro práci archeologů, kteří budou mít materiál scelený v jižních Čechách," dodal František Kubů.