Ve středu 17. října tudy prošlo více než dva tisíce vojáků z různých útvarů Armády České republiky, studentů Univerzity obrany a žáků střední vojenské školy z Moravské Třebové a příslušníků aktivní zálohy. Následující den tudy postupně projelo více než sto kusů techniky, které budou součástí pochodového proudu vlastní přehlídky na Evropské.

Slavnostní přehlídka 2018 se bude konat v Praze na Evropské třídě dne 28. října u příležitosti oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Pochodovat budou příslušníci Armády České republiky, složek Integrovaného záchranného systému a zahraničních armád některých států NATO.

„V tuto chvíli se nácvik na přehlídku blíží do finále. Pilujeme pochodovou techniku v celém proudu, připojila se technika a následně příslušníci složek Integrovaného záchranného systému,“ vysvětlil plukovník Petr Procházka, zástupce velitele pozemních sil, který celý nácvik řídil.

„Vojáci musí perfektně zvládnout správnost pohybů na povelovou techniku, celek musí být identický. Z tribuny je vidět každá nepřesnost.“ Závěru nácviku v Bechyni se účastnil i 1. zástupce náčelníka generálního štábu, generál poručík Jiří Baloun.

„V budoucnu budete hrdě vzpomínat před svými vnuky, že jste se přehlídky účastnili,“ promluvil k vojákům. Finálního komplexního nácviku se ve čtvrtek 25. října zúčastnil také náčelník generálního štábu AČR, generálporučík Aleš Opata.

Vybudování zázemí na celou akci začalo již v srpnu, a podílelo se na něm více než dvě stě padesát osob z bechyňského a dalších útvarů. Nic jednoduchého nebylo ani zabezpečení stravování a ubytování pro všechny účastníky. Denně celodenní stravu připravovalo na šedesát kuchařů a příslušníků směny. Velkokapacitní provizorní jídelna byla zřízena v budově bývalé padáčkárny. Pochodující jednotky byly po celou dobu příprav ubytovány v polním stanovém táboru, jehož výstavba trvala dva týdny.

„Jednalo se o sto deset stanů, které sloužily k ubytování, dále zde byla ošetřovna, dozorčí stanového tábora, sprchové stany, hygienické zázemí a sociální kontejnery. V prostorách nácviku, kde jsme vybudovali kopii Evropské třídy a části Dejvic, bylo dalších dvanáct stanů a tři haly, které slouží pro vojáky k odpočinku o přestávkách mezi jednotlivými pochody či brífinková hala na porady pro velitele,“ vypočítal zpaměti náčelník logistiky ženijního pluku, major Bohumil Falát.

Na bývalé letištní dráze vyrostla reálná kopie části Dejvic a nechyběla na ní ani maketa metra či tribuna pro prezidenta republiky, vrchního velitele ozbrojených sil.

Vojáci v Bechyni denně pilovali pochodové sestavy pěších jednotek a proudu bojové a další vojenské techniky v téměř kilometrovém proudu až do pátku 26. října, kdy se celky přesunuly do Prahy. Denně při nácvicích vojáci ušli v průměru kolem dvaceti pěti kilometrů. „Účastnit se tak obrovské akce není obvyklé, je to pro mě úplně nové a jen tak si asi něco podobného nezopakuji. Rozhodně to vnímám jako poctu, protože přehlídku bude sledovat celá rodina. Navíc jsem se zdokonalil v pořadové přípravě,“ s úsměvem přiznal desátník Štěpán Dluhoš ze 153. ženijního praporu z Olomouce, který v armádě slouží čtvrtým rokem.

Miroslava Štenclová