Padesát tun posypové soli musely koupit technické služby Prachatice v únoru a dalších padesát tun jim přivezli tento čtvrtek. Zima je letos prostě delší a náročnější i na zimní údržbu.


Vyšší náklady odhadl pro Prachatický deník jednatel Technických služeb Prachatice Rostislav Eichner. „O navýšení částky na zimní údržbu jsme zatím s městem nejednali. Je potřeba vyúčtovat náklady za březen, udělat další nutné věci a teprve potom se bude řešit výše nákladů pro letošní rok. Před námi je druhá část zimy od října do konce roku a v tuto chvíli nevím, jak vysoká částka na zimní údržbu bude po aktuální zimě zbývat. Logicky ale budou náklady za dosavadní zimu vyšší," zvažuje Rostislav Eichner.


O penězích navíc se ale s největší pravděpodobností bude muset jednat. Prachatičtí vyčlenili na zimní údržbu pro letošní kalendářní rok 3,2 milionu korun. „Momentálně to odhaduji na náklady ve výši dvou možná dvou a půl milionu korun od začátku letošního roku. Zbývá tedy kolem jednoho milionu korun, ale je potřeba počítat s letním nákupem soli zhruba za šest set tisíc, takže by na začátek příštího zimního období zbývalo několik set tisíc korun," shrnul jednatel prachatických technických služeb.


Ještě na začátku letošního roku se přitom jevila zima z pohledu zimní údržby jako nadstandardně mírná. „Z hlediska zimní údržby byl horší spíše únor než leden, kdy napadlo najednou sice více sněhu, ale následně přišla obleva. Dlouhodobější sněžení je rozhodně náročnější. Rozhodně do dvou týdnů budeme vědět přesnější čísla," uzavřel Rostislav Eichner.