Jsme národ, který umí nejlépe šetřit, na jednu hlavu vypijeme nejvíce piva a benzín už dnes máme dražší než v sousedním Rakousku. Patříme k nejzkorumpovanějším zemím na světě a v tomto žebříčku se nacházíme mezi africkými zeměmi, které o slově demokracie a jeho významu mají jen mlhavou potuchu. Jen platy se s Evropou stále ještě nedají porovnat.

Možná proto za léky pořád doplácíme málo, naše pojišťovny jsou ve srovnání s těmi na západě stále štědřejší. A to i přesto, že se doplatek za léky od letošního roku opět zvýšil. Je to jako se vším, ti, kteří peníze mají, si toho ani nevšimnou. Sociálně slabí, kteří mají hluboko do kapsy už tak, budou mít do kapsy ještě hlouběji.

Někde se totiž musejí vzít peníze na chod státu, když peníze, které k tomu byly určeny, zmizely v černých dírách kapes různých „potřebných“, kteří se v současné době řadí do té nejvyšší společenské vrstvy. Jak se to stalo, nám nikdo nevysvětlí.

Politici nás ale před volbami jistě opět ujistí, že korupci konečně zakroutí krkem. Nemuseli by se tolik chvástat, každý ví, že zvednout ceny jde rychleji, než zavést systém v chaosu. To by měl být ten první krok, který navíc za politiky nikdo neudělá. Každý se ale bojí říct, že si budeme muset znovu „utáhnout opasky“ zejména proto, že to minulé utahování k ničemu nevedlo.

radek.stepanek@denik.cz