Prachatice

Prachatičtí mají jasno, na platy úředníků rozhodně sáhnou. Omezit výkon státní správy nelze, ten musí podle prachatického starosty Martina Malého zůstat ve stejném rozsahu. V každém případě ale Prachatice dostanou na tuto činnost v příštím roce přesně o 4.552.400 korun méně, což představuje v procentuelním vyjádření snížení o 17,5%! Vystačit si tak musejí s částkou 21.458.900 korun. „Po daňovém výpadku v objemu téměř 20 mil Kč zapříčiněný hospodářskou krizí,který našemu městu i v tomto roce citelně chybí, je to další nepříjemné skutečnost, která má bezprostřední vliv na chod města i úřadu“. „Od prvního ledna příštího roku tak čeká po již avizovaném snížení mezd státních úředníků, armády,policie a hasičů bohužel i všechny úředníky prachatické radnice o něco nižší plat,“ upřesnil Malý. „Opět po roce při sestavování rozpočtu hledáme úspory v celém systému a chodu úřadu tak, aby propad platů nebyl tak drakonický a nemusel na celý úřednický aparát a příspěvkové organizace dopadnout v celé avizované výši deseti procent. Část peněz ušetříme tím, že někteří naši zaměstnanci kteří odejdou do důchodu nebudou nahrazeni novými, čímž se sníží počet úředníků a zbyde tak více finančních prostředků pro ostatní. Obdobným způsobem se vyrovnávají s touto situací i některé další městské organizace. I tak ale hledáme další zdroje například v dotacích,vysvětlil starosta s tím, že rozpočet města pro příští rok by měl být schválen 22. prosince, kde je navržen, Radou města schválen a s ostatními zastupiteli na jejich pracovním zasedání předjednán objem mzdových prostředků snížený o 10%. Většina zaměstnanců úřadu jsou již se snížením platu seznámeni prostřednictvím vedoucích jednotlivých odborů a počítají právě s desetiprocentním snížením. V konečném důsledku to bude ale určitě méně,“ zakončil Martin Malý.

Vimperk

Ve Vimperku zatím neznají výši snížení prostředků na výkon státní správy. „Je to zhruba sedmnáct a půl procenta. Absolutní číslo ale zatím nejsem schopen říci. Včera jsme zahájili první kolo jednání o rozpočtu města na příští rok,“ vysvětlil vimperský starosta Bohumil Petrášek. Doplnil, že platy zaměstnancům úřadu a dalších společností města už Vimperští snižovali v letošním roce, a to o čtyři procenta. „Čeká nás to pravděpodobně i do roku příštího,“ řekl s tím, že vyčkávají na skončení jednání vlády, která by měla upravit tarifní platy státních zaměstnanců. „Částečně budeme snižovat mzdové prostředky také tím, že za zaměstnance, kteří odejdou do důchodu, nebudeme přijímat další, tím se část peněz ušetří,“ doplnil. Pokud by ale mělo dojít k dalšímu snižování mezd, dojde k tomu plošně u všech. „Vedoucí odborů dostanou balík peněz, s nímž si podle svého uvážení naloží, proto snížení platu, pokud bude, bude u každého z lidí jiné,“ vysvětlil Bohumil Petrášek. Dodal však, že se tak stane nejdříve od března příštího roku. Vimperští totiž schválí rozpočet pro rok 2011 až v polovině února.

Netolice

Na snížení platů zaměstnanců úřadu dojde také v Netolicích. „Pro příští rok jsme dostali méně o čtyři sta tisíc korun,“ odpověděl na dotaz Deníku netolický starosta Oldřich Petrášek s tím, že na platech úředníků se to rozhodně projeví. Nové výpočty ale v současné době zpracovává tajemník Petr Kotrba. „Ke snížení platů dojde od ledna 2011,“ řekl Petrášek. První kolo jednání o rozpočtu by měli mít Netoličtí ve středu 15. prosince. Ke konečnému schválení pak dojde někdy začátkem ledna příštího roku. „Šetřit prostě musíme všude,“ zdůvodnil kroky radnice Oldřich Petrášek.

Volary

Podle slov starostky Volar Martiny Pospíšilové zaujalo vedení města vyčkávací taktiku. Rozpočet chtějí schválit v pondělí 20. prosince a ještě včera čekali, jak dopadne jednání vlády o platech úředníků. „Pokud vláda tarifní tabulky sníží, budeme snižovat v první řadě odměny uvolněným a neuvolněným zastupitelům, pak až úředníkům. Pokud k ničemu takovému nedojde, zůstanou mzdy i odměny na stejné výši jako letos,“ vysvětlila Pospíšilová.