VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřad má vždy pravdu, opak musíte dokázat vy

Prachatice – Mít na krku exekuci není rozhodně nic příjemného. S novou zkušeností se vypořádává i Stanislav Žák z Prachatic.

15.5.2012 4
SDÍLEJ:

Stanislav ŽákFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Na rozdíl od mnoha jiných lidí se ale nehodlá jen tak smířit a rozhodl se proti nařízené exekuci bránit. Z několika důvodů ji totiž považuje za neopodstatněnou a kritizuje jak postup exekutora, tak přístup rozhodujících institucí.

Veškeré problémy v současnosti způsobily Stanislavu Žákovi tři neuhrazené faktury vystavené společností, která jeho firmě poskytovala telekomunikační služby. Podle Stanislava Žáka neměla ale společnost právo účtovat mu ani korunu. „Koncem listopadu roku 2007 jsem společnosti oznámil, že u ní ruším veškeré služby k poslednímu dni v měsíci a týž den veškerá práva a povinnosti na základě uzavřené smlouvy převzala jiná telekomunikační společnost. Ta se zavázala zrušit přístup ke službám jinému poskytovateli, což jsem předchozí společnosti oznámil," shrnul Stanislav Žák pravděpodobný začátek problémů.

Původní poskytovatel telekomunikačních služeb ale Stanislavu Žákovi přesto zaslal v únoru, březnu a dubnu následujícího roku postupně tři faktury na celkovou částku 360 korun a 50 haléřů. „Ty faktury jsem nikdy nedostal a nepřišla mi ani upomínka, že bych je měl uhradit. Vlastně jsem ani nevěděl, že bych tedy měl něco platit," ohradil se Stanislav Žák, který dál žil v domnění, že s bývalým poskytovatelem telekomunikačních služeb už nebude mít nic společného. Jenomže ten postoupil pohledávku vůči Stanislavu Žákovi další společnosti, která se rozhodla dlužnou částku vymáhat prostřednictvím svého právního zástupce dál. Podle Stanislava Žáka ani potom nebyl nikým kontaktován, aby svůj závazek uhradil. Nabyvatel pohledávky se s vyřešením sporu o peněžité plnění obrátil na Český telekomunikační úřad a ten vydal 22. září 2011 příkaz, aby Stanislav Žák uhradil nejen původních 360,50 korun, ale také úroky z prodlení a další příslušenství. „Jenomže já jsem od Českého telekomunikačního úřadu nikdy takové rozhodnutí nedostal," hájí se Stanislav Žák. Fakt, že na doručence ze dne 26. září 2011 je podepsán, si nedokáže vysvětlit jinak, než je jeho podpis někdo zfalšoval. Pro Český telekomunikační úřad ale byl příkaz doručen a protože se proti němu Stanislav Žák v zákonné lhůtě neodvolal, nabyl 5. října právní moci. A jelikož o tom Stanislav Žák nevěděl, nic nerozporoval a ani nezaplatil, celou věcí se začal zabývat pověřený exekutor.

Ten se se svým požadavkem obrátil na Okresní soud v Prachaticích, který 21. února letošního roku svým usnesením nařídil exekuci. Ještě v tuto chvíli neměl Stanislav Žák ani tušení, že za necelé dva měsíce bude mít zablokovaný účet, exekuční doložku v katastru nemovitostí u veškerého nemovitého majetku za miliony korun a určeny srážky z důchodu. „Až do chvíle, než jsem z banky zjistil, že mám na účtu blokovánu částku 18600 korun, jsem o žádné exekuci nevěděl," zlobí se Stanislav Žák a dodává, že první oficiální informací od soudního exekutora byla výzva povinnému ke splnění vymáhané povinnosti vystavená 25. dubna a doručená o den později. Než se tak ale stalo, odeslal soudní exekutor na základě usnesení okresního soudu 11. dubna pro banku příkaz, aby na účtu Stanislava Žáka zablokovala výše zmíněnou sumu a nejpozději do osmi dnů sdělila výši zablokovaných prostředků na účtu.

„Na účtu byla zablokována přesně taková částka, kterou exekutor požadoval. To znamená, že již 19. dubna exekutor věděl, že má na účtu zablokovanou požadovanou částku. Přesto jsem dostal další exekuční příkaz na provedení exekuce na nemovitosti a veškeré pozemky v hodnotě několika milionů korun, takže mnohonásobně větší zajištění, než byl vůbec původní dluh, tedy 360 korun a 50 haléřů. Následující den mi přišel další exekuční příkaz na část mého důchodu, ale ani na to neměl exekutor nárok. Vzhledem k tomu, že mám tři nezletilé děti, nemohla být ani část požadované částky z mého důchodu čerpána, což ovšem nikoho nezajímá," domnívá se Stanislav Žák.

V celé záležitosti zaráží Stanislava Žáka nejen vůbec samotný původní požadavek, ale především následný postup všech dotčených institucí i samotného exekutora. „Na začátku vystavila jedna společnost faktury, které jsem nedostal a které neměla nárok vůbec vymáhat. Český telekomunikační úřad rozhodl na základě nepravdivých informací a nic si ani nezjišťoval. Stejně se choval i Okresní soud v Prachaticích a Česká správa sociálního zabezpečení. Na doručence někdo zfalšoval můj podpis, exekutor mi obstavuje majetek v mnohonásobně větší hodnotě, než je jeho pohledávka. A Česká správa sociálního zabezpečení je jen další úřad s razítkem bez vlastní aktivity. Splnila požadavek exekutora, tedy srážky z mého důchodu a mne pověřila, abych sám dokladoval, že toto rozhodnutí není správné. Musel jsem najít oddací list, rodné listy dětí, vše ověřit a doporučeně poslat a vyčíslit, že na takové rozhodnutí nemá právo ani exekutor, ani ČSSZ, jelikož můj důchod je v takové výši, že z něho není možné provádět takové srážky," kroutí hlavou Stanislav Žák nad tím, že úřady vytvářejí obraz státu v dnešní společnosti. „Platí tu pravidlo, že úřad má vždycky pravdu, a pokud ji náhodou nemá, je na vás, abyste to dokázali," dodává Stanislav Žák.

Nejčerstvější životní zkušenost ho zatím na kolena nedostala. Nicméně radou ostatním, jak se podobné situace nedostat, nejspíš přispět nemůže. „Je těžké někomu radit. Schovávat si smlouvy bych sice stokrát doporučil, ale vím, jaký je normální život. Jestliže vůbec nevíte, že byste měl něco platit, těžko si budete schovávat roky jakékoli doklady," říká Stanislav Žák.

Důležitá data:
26. 11. 2007 – Stanislav Žák vypovídá smlouvu s původním poskytovatelem telekomunikačních služeb
1. čtvrtletí 2008 – poskytovatel vystavil tři faktury za služby v částce 360,50 Kč
5. 10. 2011 – rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu ze dne 22. 9. 2011, které pan Žák údajně nikdy nedostal, nabylo právní moci
21. 2. 2012 – Okresní soud v Prachaticích nařídil exekuci na majetek Stanislava Žáka. Soudní exekutor následně vydal několik exekučních příkazů 

Autor: Miroslav Fuchs

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Řemeslníci a opraváři Seřizovač. Požadované 21 000 Kč

Řemeslníci a opraváři Seřizovač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vyučení v oboru zámečník, soustružník nebo nástrojař a řízení vysokozdvižného vozíku, uchazeče bychom zařadili na pozici seřizovače, pracovní poměr možno prodloužit nebo změnit na dobu neurčitou. Výhody: stravenky. Kontakt: p. Broučková, p. Pešková, tel.: 388331113, husinec@jihokov.cz. Pracoviště: Jihokov, výrobní družstvo- husinec, Žižkova, č.p. 195, 384 21 Husinec. Informace: Vlasta Broučková, +420 728 890 711.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 15 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce - okres Prachatice, Kontakt: Václav Sosna,, tel. 606 778 401,Miroslav Sosna, tel. 606778402, e-mail: petra.pestova@rekoninsta.cz. Pracoviště: Rekon insta spol. s r.o., Budějovická, č.p. 632, 384 51 Volary. Informace: Václav Sosna, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 20 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou., Místo výkonu práce Jihočeský a Plzeňský kraj., Obsluha stavebních strojů - strojnický průkaz , praxe v oboru 5 let, řidičský průkaz B. Bližší informace podá p. Potužák Karel, tel.: 602 379 705.. Pracoviště: Stavoplast kl spol. s r. o., 384 73 Stachy. Informace: Karel Potužák, +420 602 379 705.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti veřejné správy Odborný sociální pracovník úseku sociální práce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předpokládaný nástup: květen 2018 na dobu neurčitou, s 3 měsíční zkušební dobou, Náplň práce: sociální práce, Místo výkonu práce: Městský úřad Vimperk, Steinbrenerova 6, 385 17 Vimperk, Platová třída: 11, Předpoklady pro vznik pracovního poměru úředníka:, Úředníkem se může stát fyzická osoba, která je státním občanem České republiky, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v České republice trvalý pobyt, dosáhla věku 18 let, je způsobilá k právním úkonům, je bezúhonná, ovládá jednací jazyk a splňuje další předpoklady pro výkon správních činností stanovené zvláštním právním předpisem., Za bezúhonnou podle zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků,, se nepovažuje fyzická osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, nebo pro trestný čin spáchaný z nedbalosti za jednání související s výkonem veřejné správy, pokud se podle zákona na tuto osobu nehledí, jako by nebyla odsouzena., Zájemce podá písemnou přihlášku. Přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče,, - datum a místo narození uchazeče,, - státní příslušnost uchazeče,, - místo trvalého pobytu uchazeče,, - číslo občanského průkazu uchazeče,, - datum a podpis uchazeče,, - telefonní, popř. e-mailové spojení., K přihlášce se připojí tyto doklady:, - životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech , a dovednostech, , - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, možno získat na MěÚ Vimperk ihned výstupem Czech POINTU (tel.: 388 402 236),, - ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Další požadavky: , Vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - obory zaměřené na sociální práci, sociální politiku, sociální péči, sociální pedagogiku, sociální , a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitativní a sociální činnost, práce na PC (MS Office, Windows, Excel, Internet...), znalost zákona 108/2006 Sb. a 111/2006 Sb. výhodou, rychlá orientace v pracovní problematice, schopnost samostatné práce, schopnost jednání s lidmi, časová flexibilita, ochota se dále vzdělávat, řidičský průkaz skupiny B, praxe v oboru a ve veřejné správě vítána, zvláštní odborná způsobilost výhodou. , Přihlášku s požadovanými doklady zašlete nebo osobně doručte nejpozději do 30.04.2018 , do 10.00 hod., na adresu: Městský úřad Vimperk, Steinbrenerova 6, 385 17 Vimperk. Uzavřenou obálku označte heslem: "NEOTVÍRAT, VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - ODBOR SOCIÁLNÍCH VĚCÍ , A ZDRAVOTNICTVÍ". , Podrobnější informace podá: Mgr. Jana Korbelová - vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví tel: 388459029, mob: 725043967. Pracoviště: Odbor sociálních věcí a zdravotnictví, městský úřad ve vimperku, Nad Stadiónem, č.p. 199, 385 01 Vimperk. Informace: Jana Korbelová, +420 725 043 967,388 459 029.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Čkyně - Strunkovice 0:1.
44

Fotbalová I.B třída bez větších změn

Ve strakonické porodnici se ve středu 18. dubna osm minut po půl sedmé ráno narodila  Petra Vojtová. Vážila rovná čtyři kila. Doma se na malou sestřičku těší pětiletý Stáník. Rodiče Petra a Stáňa své děti vychovávají ve Vimperku.
6

Narodila jsme se

Zoo nabídne možnost změřit si svou ekologickou stopu

Tábor – Změřit svou ekologickou stopu, seznámit se s bezobalovým stylem života či odhalit negativní vliv produkce palmového oleje na ekosystém mohou lidé, kteří v sobotu zavítají do táborské zoologické zahrady.

OBRAZEM: Anička ukončila studium zpěvu koncertem v divadle

Prachatice - Do Městského divadla pozvala Anna Lebedová kamarády muzikanty, přátele a hlavně rodinu na svůj absolventský koncert a zakončila tak studium zpěvu v prachatické Základní umělecké škole. Večerem provedla její učitelka zpěvu Lenka Alföldy.

Budějovice změní křižovatku u nemocnice

České Budějovice - Stavební ofenzivu zahájila radnice v Pekárenské ulici.

Kam můžete v pátek za zábavou

Prachaticko - Přinášíme tipy na volné chvíle. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT