VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřad má vždy pravdu, opak musíte dokázat vy

Prachatice – Mít na krku exekuci není rozhodně nic příjemného. S novou zkušeností se vypořádává i Stanislav Žák z Prachatic.

15.5.2012 4
SDÍLEJ:

Stanislav ŽákFoto: Deník/Miroslav Fuchs

Na rozdíl od mnoha jiných lidí se ale nehodlá jen tak smířit a rozhodl se proti nařízené exekuci bránit. Z několika důvodů ji totiž považuje za neopodstatněnou a kritizuje jak postup exekutora, tak přístup rozhodujících institucí.

Veškeré problémy v současnosti způsobily Stanislavu Žákovi tři neuhrazené faktury vystavené společností, která jeho firmě poskytovala telekomunikační služby. Podle Stanislava Žáka neměla ale společnost právo účtovat mu ani korunu. „Koncem listopadu roku 2007 jsem společnosti oznámil, že u ní ruším veškeré služby k poslednímu dni v měsíci a týž den veškerá práva a povinnosti na základě uzavřené smlouvy převzala jiná telekomunikační společnost. Ta se zavázala zrušit přístup ke službám jinému poskytovateli, což jsem předchozí společnosti oznámil," shrnul Stanislav Žák pravděpodobný začátek problémů.

Původní poskytovatel telekomunikačních služeb ale Stanislavu Žákovi přesto zaslal v únoru, březnu a dubnu následujícího roku postupně tři faktury na celkovou částku 360 korun a 50 haléřů. „Ty faktury jsem nikdy nedostal a nepřišla mi ani upomínka, že bych je měl uhradit. Vlastně jsem ani nevěděl, že bych tedy měl něco platit," ohradil se Stanislav Žák, který dál žil v domnění, že s bývalým poskytovatelem telekomunikačních služeb už nebude mít nic společného. Jenomže ten postoupil pohledávku vůči Stanislavu Žákovi další společnosti, která se rozhodla dlužnou částku vymáhat prostřednictvím svého právního zástupce dál. Podle Stanislava Žáka ani potom nebyl nikým kontaktován, aby svůj závazek uhradil. Nabyvatel pohledávky se s vyřešením sporu o peněžité plnění obrátil na Český telekomunikační úřad a ten vydal 22. září 2011 příkaz, aby Stanislav Žák uhradil nejen původních 360,50 korun, ale také úroky z prodlení a další příslušenství. „Jenomže já jsem od Českého telekomunikačního úřadu nikdy takové rozhodnutí nedostal," hájí se Stanislav Žák. Fakt, že na doručence ze dne 26. září 2011 je podepsán, si nedokáže vysvětlit jinak, než je jeho podpis někdo zfalšoval. Pro Český telekomunikační úřad ale byl příkaz doručen a protože se proti němu Stanislav Žák v zákonné lhůtě neodvolal, nabyl 5. října právní moci. A jelikož o tom Stanislav Žák nevěděl, nic nerozporoval a ani nezaplatil, celou věcí se začal zabývat pověřený exekutor.

Ten se se svým požadavkem obrátil na Okresní soud v Prachaticích, který 21. února letošního roku svým usnesením nařídil exekuci. Ještě v tuto chvíli neměl Stanislav Žák ani tušení, že za necelé dva měsíce bude mít zablokovaný účet, exekuční doložku v katastru nemovitostí u veškerého nemovitého majetku za miliony korun a určeny srážky z důchodu. „Až do chvíle, než jsem z banky zjistil, že mám na účtu blokovánu částku 18600 korun, jsem o žádné exekuci nevěděl," zlobí se Stanislav Žák a dodává, že první oficiální informací od soudního exekutora byla výzva povinnému ke splnění vymáhané povinnosti vystavená 25. dubna a doručená o den později. Než se tak ale stalo, odeslal soudní exekutor na základě usnesení okresního soudu 11. dubna pro banku příkaz, aby na účtu Stanislava Žáka zablokovala výše zmíněnou sumu a nejpozději do osmi dnů sdělila výši zablokovaných prostředků na účtu.

„Na účtu byla zablokována přesně taková částka, kterou exekutor požadoval. To znamená, že již 19. dubna exekutor věděl, že má na účtu zablokovanou požadovanou částku. Přesto jsem dostal další exekuční příkaz na provedení exekuce na nemovitosti a veškeré pozemky v hodnotě několika milionů korun, takže mnohonásobně větší zajištění, než byl vůbec původní dluh, tedy 360 korun a 50 haléřů. Následující den mi přišel další exekuční příkaz na část mého důchodu, ale ani na to neměl exekutor nárok. Vzhledem k tomu, že mám tři nezletilé děti, nemohla být ani část požadované částky z mého důchodu čerpána, což ovšem nikoho nezajímá," domnívá se Stanislav Žák.

V celé záležitosti zaráží Stanislava Žáka nejen vůbec samotný původní požadavek, ale především následný postup všech dotčených institucí i samotného exekutora. „Na začátku vystavila jedna společnost faktury, které jsem nedostal a které neměla nárok vůbec vymáhat. Český telekomunikační úřad rozhodl na základě nepravdivých informací a nic si ani nezjišťoval. Stejně se choval i Okresní soud v Prachaticích a Česká správa sociálního zabezpečení. Na doručence někdo zfalšoval můj podpis, exekutor mi obstavuje majetek v mnohonásobně větší hodnotě, než je jeho pohledávka. A Česká správa sociálního zabezpečení je jen další úřad s razítkem bez vlastní aktivity. Splnila požadavek exekutora, tedy srážky z mého důchodu a mne pověřila, abych sám dokladoval, že toto rozhodnutí není správné. Musel jsem najít oddací list, rodné listy dětí, vše ověřit a doporučeně poslat a vyčíslit, že na takové rozhodnutí nemá právo ani exekutor, ani ČSSZ, jelikož můj důchod je v takové výši, že z něho není možné provádět takové srážky," kroutí hlavou Stanislav Žák nad tím, že úřady vytvářejí obraz státu v dnešní společnosti. „Platí tu pravidlo, že úřad má vždycky pravdu, a pokud ji náhodou nemá, je na vás, abyste to dokázali," dodává Stanislav Žák.

Nejčerstvější životní zkušenost ho zatím na kolena nedostala. Nicméně radou ostatním, jak se podobné situace nedostat, nejspíš přispět nemůže. „Je těžké někomu radit. Schovávat si smlouvy bych sice stokrát doporučil, ale vím, jaký je normální život. Jestliže vůbec nevíte, že byste měl něco platit, těžko si budete schovávat roky jakékoli doklady," říká Stanislav Žák.

Důležitá data:
26. 11. 2007 – Stanislav Žák vypovídá smlouvu s původním poskytovatelem telekomunikačních služeb
1. čtvrtletí 2008 – poskytovatel vystavil tři faktury za služby v částce 360,50 Kč
5. 10. 2011 – rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu ze dne 22. 9. 2011, které pan Žák údajně nikdy nedostal, nabylo právní moci
21. 2. 2012 – Okresní soud v Prachaticích nařídil exekuci na majetek Stanislava Žáka. Soudní exekutor následně vydal několik exekučních příkazů 

Autor: Miroslav Fuchs

15.5.2012 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní dělník-dělnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Montování stojánků. Možnost se domluvit na zkrácené pracovní době., Práce svým charakterem vhodná pro ženy, Kontakt:, - Malkus Václav, tel.: 734 852 623, e-mail: smc-metal@seznam.cz. Pracoviště: Smc metal s.r.o. - provozovna, 383 01 Prachatice. Informace: Václav Malkus, +420 734 852 623.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 15 000 Kč

Číšníci a servírky Číšník-servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytne pan Jiří Potužník, tel.: 774 725 944, e-mail: reditel@zadovhotel.cz, Firemní benefity: ubytování, strava, nealko pití - zdarma, Znalost NJ nebo AJ vítána , komunikativnost, Možno i na DPP, K základní mzdě jsou poskytovány prémie. Pracoviště: Hotel zadov, provozovna firmy alteris s.r.o., Zadov, č.p. 350, 384 73 Stachy. Informace: Jiří Potužník, +420 774 725 944.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 800 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14800 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky:, - ŘP skupiny C+E, profesní průkaz, Výhoda: , - ADR, Kontakt:, - Klement Tomáš, tel.: 602440004, e-mail: tklement@koritensky.cz. Pracoviště: Koritenský spedition s.r.o. - provozovna, Zlatá stezka, č.p. 138, 383 01 Prachatice. Informace: Tomáš Klement, +420 602 440 004.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Pomocní skladníci Skladník-skladnice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt: Trázník Josef, tel.: 602 138 727, e-mail: jostra@jostra.cz, Zaměstnavatel poskytuje stravenky.. Pracoviště: Jostra cz spol. s r.o. - stavebniny vimperk, Špidrova, č.p. 122, 385 01 Vimperk. Informace: Josef Trázník, +420 602 138 727.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Helena Žípková (na snímku) darovala do Kabelkového veletrhu Deníku bižuterii.

Do redakce donesla tašku bižuterie

Ilustrační foto

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Cyklista zraněním podlehl

Bučina - Již 23. obětí tragických dopravních nehod na jihočeských silnicích se stal cyklista, který se zranil při pádu ve středu 18. července na cestě z Bučiny na Knížecí Pláně. Potvrdila to Martina Joklová, prachatická tisková mluvčí Policie ČR.

Fréza už je v Chrobolech

Chroboly – Už dnes (20.7.) se přesunula technika z úseku vozovky z Příslopu do Záhoří přímo do Chrobol. Potvrdil to Martin Grožaj z prachatické Správy a údržby silnic.

Kabelkový veletrh letos již popáté

Tisíce a tisíce kabelek a dětských knih. Stovky kousků bižuterie, šátků a kravat. To vše prošlo čtyřmi ročníky Kabelkového veletrhu pořádaného regionálním Deníkem v českobudějovickém IGY Centru.

Centrum Suchdolu zdobí medonosné květiny

Suchdol nad Lužnicí – Po dokončení kompletní stavební rekonstrukce náměstí bylo potřeba vrátit do středu města zeleň.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT