Prachaticko – Každý víkend přinášíme krátký souhrn nejdůležitějších událostí a zajímavostí uveřejněných v Prachatickém deníku.

Pondělí

O udržení jedné z velikonočních tradic nemusejí mít Prachatičtí obavy. Pekání vajec, které se do dnešní doby udrželo pouze v Prachaticích, lákalo i při letošních Velikonocích k Petru stovky lidí. A nejen to, jarní vzduch pravidelně prořízlo máchání pomlázek.

Deník: Letošní přestupný rok využily k pomlázce i dívky. Byl na ně sice s vrbovými proutky trochu netradiční pohled, ale tradice jsou tradice.

Úterý

Problematické parkování a komplikovaný přístup k lékaři pro maminky s dětmi v kočárku, to je všední realita pro Vimperské v ulici Krátká. S parkováním to není lepší ani v přilehlých ulicích. Někteří ze zabrání míst viní Správu NP Šumava, její ředitel se ale brání, zaměstnanci mají parkovat jinde a služební auta stojí na našem parkovišti.

Deník: S parkováním byl a bude problém vždy a všude. I kdyby bylo parkovišť třikrát tolik, stačit nebudou, protože nikdy nebudou tam, kde chce člověk zrovna zaparkovat.

Středa

Podle názoru prachatického zastupitele Roberta Zemana nechalo čtyři měsíce vedení města z pohledu argumentů v pokynu starosty Martina Malého vědomě své občany v nebezpečí. Od získání posudku ke stavu stromů ve Štěpánčině parku se změnilo pouze to, že se spolek Pelyněk ve správním řízení odvolal proti kácení vytipovaných stromů. Starosta kontruje tím, že k okamžitému uzavření nebyl důvod, znalec prý dal pouze doporučení.

Deník: Desítky let se o park v Prachaticích nikdo moc nezajímal, řeči se vedly, listí šumělo a čas od času nějaký strom spadl. Ale pokud existuje byť jen potenciální nebezpečí, mělo se jednat hned.

Čtvrtek

Přesně před týdnem si lidé z některých lokalit Prachatic poprvé stěžovali, že jejich teplá voda zapáchá. Největší problém měli v ulicích Krumlovská, Slámova nebo Na Sadech. Ani po týdnu není voda tekoucí z kohoutků taková, jaká má být, tedy bez chuti a zápachu. Tepelné hospodářství proto nechalo odebrat vzorky vody jak ve výměníkových stanicích, tak v domácnostech napojených na konkrétní výměníky.

Deník: Za teplou vodu v Prachaticích neplatí lidé zrovna málo, takže prvotřídní kvalita by měla být zaručená. Smradlavou vodu mělo tepelné hospodářství pustit jednoduše do kanálu, jenomže pak by jim ji asi nikdo nezaplatil. Člověk si tak říká, jestli by nebylo lepší dát peníze místo do projektů na sjezdovky a Malého náměstí do zajištění kvality služeb, které si lidé platí.

Pátek

Na středečním jednání prachatických zastupitelů se část z nich opřela do vedení radnice hned z několika důvodů. Velká diskuse se vedla kolem strategického plánu, který část zastupitelů považuje za nedokonalý. Dokument předložený starostou Martinem Malým cupovali na kousky a nakonec neschválili.

Deník: Plánovat by se mělo, je dobré vědět, co nás čeká za rok nebo za pět či deset let. Ale každý plán by měl mít hlavu a patu. Jak se zdá, tenhle plán je tak trochu bezhlavý invalida.

Sobota

Koncepci cestovního ruchu prý městu Prachatice chybí. Alespoň si to myslí zastupitelé, kteří to vedení města dali v pondělí pěkně hlasitě znát.

Deník: Posezení u kašny k nám asi turistu nepřiláká. Přitom by možná mohlo město těžit z názorů některých turistů, které jsme zaslechli loni úplnou náhodou: Vypadá to tu, jako zmenšený Český Krumlov.