Úterý

Podporu dalších odborníků získala iniciativa Živá vila, spolek, který se snaží o záchranu vily J. N. Krale v prachatické Nádražní ulici. Vile svoji podporu vyjádřili prof. Jindřich Vybíral, prof. Vladimír Šlapeta nebo prof. Milan Knížák. Do jara chce spolek Živá vila navázat další komunikaci s vedením města Prachatice a hledat společně s městem cesty, jak památku ve městě zachovat.

Deník: Spolku hraje do karet, že by ministerstvo kultury mohlo vilu zapsat mezi nemovité kulturní památky. Městu zase územní plán, který několik desítek let počítá s obchvatem právě v místech, kde vila stojí. Obě strany se shodují, že jde hlavně o bezpečnější průjezd městem, jenže než bude obchvat, tak většina aktérů sporu bude mít fousy až ke kotníkům.

Středa

Prachatičtí v září otevřeli nový Sběrný dvůr a kompostárnu v Krumlovské ulici. Proto také zastupitelé odsouhlasili novou vyhlášku, která říká, co a za kolik je možné do sběrného dvora uložit. Podle vyhlášky mohou sice lidé dovézt do sběrného dvora ojeté pneumatiky, ale musejí za ně zaplatit. Město totiž nemá povinnost tento druh odpadu od lidí odebírat zpět, stejně jako stavební suť. Benevolentní je v tom, že suť mohou lidé uložit jen po drobných úpravách a množství 200 kilogramů ročně za jednu domácnost.

Deník: Asi je to dobře. Jinak by se sběrný dvůr mohl proměnit v obrovskou skládku. Navíc ojeté gumy vezmou zpět ti, kdo prodávají nové. Není třeba se proto trápit s odvozem starých pneumatik do sběrného dvora. Tam vyražte s biologickým odpadem, který s jistotou Prachatičtí uloží.

Čtvrtek

Prachatickou zpěvačku a hudebnici Martinu Pivoňkovou zná zřejmě každý. A to nejen ti, kteří se zajímají o hudbu, ale i většina ostatních obyvatel Prachaticka. Zpívá, hraje i diriguje v tolika uskupeních, že na jejich spočítání nestačí prsty obou rukou. Nyní vůbec poprvé natáčí své vlastní CD. O hudební doprovod se starají prachatičtí muzikanti. Na klavír hraje Drahoslava Satorová a kytaristé Ivan Boreš a Jakub Weiss.

Deník: Blahopřejeme a věříme, že nové CD půjde na dračku.

Pátek

Hned dvě křižovatky chce v příštím roce Jihočeský kraj začít přestavovat na okružní. Konkrétně se jedná o křižovatku u Těšovic na silnici II/145 a ve Vimperku u Lidlu na stejné silnici. V Těšovicích už se těší, až se Jihočeský kraj do stavby pustí. Na to, že jde o velmi nebezpečnou křižovatku, poukazovali ještě před tím, než se na obchvatu spustil ostrý provoz. V Těšovicích proto vyřizují potřebné dokumenty, aby stavbu ani náhodou nemohli zdržet.

Deník: Dobrá zpráva, ale to bude zase humbuku, až se silnice zavře a začne se stavět. Snad se řidiči budou chovat podle známých bilboardů u silnic s heslem: „Musíme to vydržet.“ Vždyť přece pak to parádně posviští.

Sobota

Obavy, že práce na odvlhčování prachatické Polikliniky v Nemocniční ulici skončily, mají nejen její nájemníci, ale i obyvatelé města. Jednatel Městské správy domů a bytů Jiří Vejvoda ovšem ujistil, že rekonstrukce budovy bude pokračovat i příští rok. Minimálně okna budou nová.

Deník: Pro lékaře i pacienty jistě dobrá zpráva, vždyť sedět v čekárně, kde straší meluzína, není nic příjemného.